15 czerwca, 2024
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
instalacja elektryczna

Instalacja elektryczna musi prawidłowo działać, bo tylko wtedy jest bezpieczna. Kluczowymi elementami są tutaj projekt oraz montaż – powinien to robić wyłącznie elektryk z właściwymi do tego celu uprawnieniami.

Projekt instalacji

Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej w naszym domu zależy od prawidłowo wykonanego projektu. Co taki projekt powinien zawierać? Przede wszystkim musi uwzględniać odpowiednią liczbę obwodów trójfazowych, których funkcją jest zasilanie urządzeń o dużym poborze energii. Musi tu też zostać uwzględniona możliwość podłączania dodatkowych urządzeń. Nie mniej ważne jest zaplanowanie właściwej ilości obwodów jednofazowych, których zadaniem jest zasilanie urządzeń domowych i tutaj również należy pamiętać o zwiększeniu poboru mocy. W przeciwnym razem będziemy musieli się liczyć z niepotrzebnym remontem i kosztami w związku ze zmianą, przebudową lub rozbudową instalacji. Kolejną kwestią jest liczba gniazd wtykowych. Jeśli ich będzie za mało to możemy przeciążyć instalację. W pokojach powinno się znajdować co najmniej 3-5 gniazd, a w kuchni 7-9. Należy też zaplanować wyłączniki różnicowoprądowe. To one sprawią, że te obwody zostaną odłączone w przypadku awarii lub przypadkowego kontaktu człowieka z napięciem. Gniazdka muszą też być odpowiednio oddalone od wanny czy umywalki.

Bezpieczna instalacja

Prawidłowo wykonana instalacja gwarantuje nam bezpieczeństwo, jednak mimo wszystko domownicy powinny zwracać uwagę na prawidłowe użytkowanie urządzeń elektrycznych. Domy energooszczędne są wyposażone w bezpieczną instalację elektryczną. Powinniśmy ją zabezpieczyć przed przeciążeniami i zwarciem. Do tego celu należy stosować bezpieczniki topikowe, wyłączniki instalacyjne, nadmiarowo prądowe oraz różnicowoprądowe. Pamiętajmy też o tym, żeby pod żadnym pozorem nie naprawiać samodzielnie bezpieczników, tylko od razu kupić nowe. Co więcej, jeśli bezpieczniki zbyt często się wyłączają należy pomyśleć o sprawdzeniu całej instalacji. Natomiast jeśli mamy małe dzieci, powinniśmy wyposażyć gniazdka wtykowe w specjalne zaślepki.

Instalator

RELATED ARTICLES

1 COMMENTS

  1. Asia Posted on 20 grudnia, 2019 at 1:20 pm

    Prawidłowo wykonana instalacja gwarantuje nam bezpieczeństwo, jednak mimo wszystko domownicy powinny zwracać uwagę na prawidłowe użytkowanie urządzeń elektrycznych.

Comments are closed.

LEAVE A COMMENT