15 czerwca, 2024
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
szare zasłony

Dekoracje okienne, czyli firany, zasłony, rolety rzymskie itd., są w ostatnim czasie bardzo gorącym tematem. Dzisiaj wspólnie z firmą Małgorzata Dekoracja i Automatyka z Poznania, powiemy wam trochę, o tym co wybierają Polacy oraz na co warto zwrócić uwagę, podczas wyboru dekoracji do waszego domu. A wiec do dzieła.

Jakie firany są ostatnio modne?

Aktualnie, najpopularniejszymi stylami wnętrz, są bez wątpienia loftowy, glamour/modern-classic, a także nowoczesny i skandynawski. Każdy z nich, reprezentuje totalnie co innego, więc i dla każdego, będą inne firany.

 Zacznijmy może od stylu loftowego. Pewnie wam tak samo jaki i nam, kojarzy się z czerwonymi cegłami, metalowymi konstrukcjami i starym, ciemnym drewnem. I tak. To są dobre skojarzenia. Ale całemu temu rozgardiaszowi, trzeba nadać trochę delikatności. Właśnie dla tego, Polacy do loftu wybierają lekkie lniane firany, bądź tkaniny przyciemniające także o splocie naturalnym i jasnych kolorach.

panele japońskie

Przechodząc do stylu glamour, bez wątpienia możemy powiedzieć, że Polacy lubią mieć w domu szczególnie bogato. Podczas rozmowy z Panią Małgorzatą, Prezes firmy, wspomniała że: „Do wnętrz w stylu glamour, nieodzownym elementem są tkaniny welurowe. Dlaczego? Są one praktycznie na wszystkich meblach do tego stylu pasujących. Na przykład na tych super wygodnych fotelach. Bardzo glam, są również firany, które w swoim składzie mają odrobinę jedwabiu. Nadaje on mi delikatnego, bardzo szlachetnego połysku. Wśród bogato zdobionych mebli z złotymi wstawkami, wyglądają wprost nieziemsko”.

Styl nowoczesny, to zupełnie inna para kaloszy. Ostre, kąty, duże przestronne pomieszczenia i ciemne kolory. Do tego pasują kompletnie inne tkaniny i rozwiązania dekoracji okien. Co prawda, do stylu nowoczesnego Polacy, często wybierają również firany i zasłony, ale tutaj  wielką popularność zdobywają panele japońskie. Wyglądają one, trochę jak zwyczajnie rozpięte kawałki tkanin, z obciążnikiem na dole. I po części tak jest, ale a nimi stoi ciekawy system i sposób szycia, które powodują, że tkanina pozostaje ciągele w formie idealnych prostokątów. Dzięki panelom japońskim, dodatkowo możemy podkreślić przestronność pomieszczeń i nadać im chłodnego charakteru. Aby zachować harmonię, jaką wyznaczają surowe nowoczesne meble, Polacy przede wszystkim do tych wnętrz wybierają, równie surowe tkaniny satynowe. W tej roli, świetnie sprawdzają się też tkaniny żakardowe z nowoczesnymi haftami lub nadrukami. W salonie firmy Małgorzata w Poznaniu, znajdziecie ich całe mnóstwo.

zasłony loftowe

Styl skandynawski, podobnie jak nowoczesny, cechuje się prostotą i minimalizmem. Jednak, kraje skandynawskie to przede wszystkim lasy, lasy i lasy. A więc na naszych oknach dobrze było by, również postawić na naturę. Pamiętajmy także, że mieszkańcy krajów skandynawskich, jak nigdzie indziej na wysokim poziomie stawiają praktyczność poszczególnych rzeczy. Dlatego też Polacy, na okna sowich domów i mieszkań w stylu skandynawskim, wybierają głównie tkaniny przyciemniające. Nawiązaniem do natury, jest głownie ich splot. Przypominają one trochę worek jutowy, tylko że  perfekcyjnie wytkany. Co do ich kolorów, głównie antracytowy, granatowy, ciemno szary. Dobrze też, jak niektóre mają w sobie nutkę grantowego. Wasze okna, staną się dzięki niemu bardziej neutralne.

Podsumowanie

Jednoznacznie nie można określić, zwyczajnie jakie firany podobają się Polakom. Aby przenieść, wspaniały efekt na nasze okna, musimy zagłębić się w poszczególne style. Bardzo dużo porad, co jak gdzie wybrać, znajdziecie na blogu dekoratorskim firmy Małgorzata. Zapraszamy doczytania czytania.

Instalator

RELATED ARTICLES