24 lipca, 2024
  • 1:12 am Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
budowa

Budowa domu to długofalowa inwestycja, podczas której podjąć musimy szereg kluczowych decyzji. Wiele z nich – i to tych najważniejszych – zapada już na początku budowy. Jedną z ważniejszych kwestii jest to, jaki dom będziemy budować – parterowy, z poddaszem użytkowym czy piętrowy. To również czas na wybranie sprawdzonej ekipy budowlanej, oraz innych fachowców. O czym jeszcze należy pamiętać i czym kierować się przy trudnych wyborach?

Budowa domów jednorodzinnych – na co zwrócić uwagę?

Zanim rozpoczniemy budowę domu, czeka nas szereg formalności. Przed uzyskaniem pozwolenia musimy wybrać odpowiedni projekt domu. Warto też już na tym etapie poszukać sprawdzonej ekipy budowlanej. Firmy budowlane są w stanie oszacować koszty na podstawie przedstawionego projektu, warto więc już na tym etapie skonsultować część rozwiązań z ekipą. To również dobry czas na wybór kierownika, oraz geodety. Zobacz jakie dodatkowe formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem działań:

  • zakup projektu,
  • wykonanie adaptacji projektu,
  • wybór firmy,
  • wybór kierownika i geodety,
  • złożenie dokumentów o pozwolenie na budowę.

Firma budowlana – jak dobrze wybrać?

Wybór odpowiedniej ekipy budowlanej to jedno z trudniejszych wyzwań przed każdym inwestorem. Czym kierować się przy jej wyborze i jak ustrzec się problemów? Przede wszystkim postaw na sprawdzone i znane marki. Warto o opinie popytać wśród znajomych lub poszukać firmy z okolic w sieci. Przed spotkaniem poszukaj informacji o firmie w internecie. Czy jej nazwa figuruje w wyszukiwarce, a działalność jest zarejestrowana?  Jeśli interesuje was budowa domu Wrocław, sprawdź katalog firm z województwa dolnośląskiego. Profesjonalna firma budowlana najczęściej ma swoją stronę internetową, gdzie znajdziemy także zdjęcia i relacje z innych inwestycji.

System gospodarczy czy zlecony?

Na tym etapie warto zastanowić się, czy budowa będzie przebiegać systemem gospodarczym, czy interesuje nas budowla pod klucz. Jeśli wybierzesz system gospodarczy, musisz pamiętać o tym, by nadzorować praktycznie każdy etap budowy. To również samodzielne poszukiwanie materiałów i fachowców. To rozwiązanie może przynieść oszczędności, ale jeśli brak Ci fachowej wiedzy, może narazić na większe koszty. Budowa domu pod klucz przez jedną firmę zapewnia większy spokój i komfort podczas prac. Coraz większą popularność zyskują także tanie domy pod klucz, które odbieramy już po jego zakończeniu.

Dobry projekt może obniżyć koszty budowy domu

Projekt skrojony bezpośrednio pod nasze potrzeby pozwoli zaoszczędzić sporo środków finansowych na kolejnych etapach, ponieważ unikniemy kosztownych zmian. Warto także wcześniej dostosować projekt do możliwości finansowych. Jeżeli mamy ograniczony budżet szukajmy domów tanich w budowie, o mniejszym metrażu. Najpopularniejsze domy jednorodzinne to parterowe lub z poddaszem użytkowym. Rezygnując z pełnego piętra, znacząco obniżamy koszty budowy, nie tracąc przy tym metrażu.

Na jaki projekt się zdecydować – indywidualny czy gotowy?

Projekty indywidualne są skrojone na miarę naszych potrzeb, pozwalają na zagospodarowanie i zaplanowanie każdego metra domu. Takie rozwiązania sprawdzą się na trudnych działkach, lub przy nietypowych warunkach zabudowy. Jeżeli mamy niecodzienne oczekiwania, lub budujemy niestandardowy dom (na wynajem, pokoje pracownicze, rodziny dwupokoleniowe), również warto zdecydować się na projekt indywidualny. Jeżeli nasze oczekiwania są dość standardowe, można spróbować poszukać projektu z bazy projektów gotowych, dostępnych także w internecie. Ich cena może być nawet o połowę niższa od projektów indywidualnych. W katalogach dostępne są liczne filtry, które pozwolą odnaleźć projekt ze wskazaną liczbą pokoi, metrażem czy ilością pięter w domu.

Jak widać, budowa domu wiąże się z szeregiem trudnych dla inwestorów decyzji. Jeżeli nie czujesz się pewnie na gruncie budowlanym, warto postawić na współpracę z doświadczoną i sprawdzoną firmą, która pomoże w rozwianiu wątpliwości. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest współpraca z firmami, które zajmują się kompleksowo procesem budowy domu, od wyboru projektu aż po ich wykończenie. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup gotowego domu pod klucz.

Instalator

RELATED ARTICLES