28 kwietnia, 2024
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
  • 2:38 am Sztuczna Trawa na Tarasie i Balkonie: Zielona Oaza Nowoczesności
Współpraca z architektem

Budowa czy remont mieszkania i domu to sporych rozmiarów inwestycja, wiążąca się z koniecznością poniesienia stosownych opłat. Budżet takiego przedsięwzięcia jest z reguły mocno napięty. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad sensem podjęcia współpracy z architektem wnętrz. Jakie są zalety takiego rozwiązania i dlaczego warto to zrobić? Zapytaliśmy o to architekta z biura projektowego KSZTAŁT.

Dlaczego warto podjąć współpracę z architektem wnętrz?

Zarówno mieszkanie, jak i lokal użytkowy muszą być nie tylko estetycznie urządzone, ale również i funkcjonalne, by zapewnić komfort użytkowania. Taką rolę w całym projekcie odgrywa właśnie architekt wnętrz, który nie tylko doskonale zagospodaruje dostępną przestrzeń, ale również pomoże ukryć jej mankamenty. Dzięki temu klient może zaoszczędzić czas, który musiałby przeznaczyć na wybór materiałów wykończeniowych, dopasowanie mebli i kolorów tak, by stanowiły one harmonijną kompozycję. Wbrew pozorom, skorzystanie z usług architekta to również spora oszczędność gotówki. Taki profesjonalista pracuje na podstawie sprawdzonej siatki dostawców i wykonawców prac remontowych.

Dobry architekt wnętrz – jak można go opisać?

Po pierwsze dobry architekt powinien mieć wiedzę i umiejętności, pozwalające na kreatywne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. To również osoba, która potrafi wysłuchać klienta, a nie tylko wprowadzać w życie własne koncepcje. Dzięki temu możemy tworzyć projekty tak, by odpowiadały one potrzebom domowników, zapewniając im przy tym maksymalny komfort.

Można więc powiedzieć, że to bardzo kreatywne, a zarazem przyjemne wyzwanie zawodowe?

To przyjemne, ale również i spore wyzwanie. Architekt wnętrz musi pozostawać na bieżąco z nowymi trendami i wprowadzać je w życie. W naszym zawodzie konieczne jest śledzenie zmian na rynku i postępów w dziedzinie technologii. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania, którym trzeba sprostać, by zadowolić klientów, również tych najbardziej wymagających. Nie zawsze jest to proste zadanie. Największą trudnością bywa dopasowanie projektu do indywidualnych potrzeb, które – jak wiadomo – są za każdym razem inne. Zdarzają się również niezdecydowani klienci, oczekujący wielu propozycji i rozwiązań i właśnie takie staramy się im przedstawić, by dać szansę wyboru.

Pracownia projektowa

Czy łatwo jest w takim razie samodzielnie zaprojektować wnętrza?

Podczas samodzielnego projektowania wnętrz może wkraść się wiele błędów, do których z pewnością nie dopuści dobry architekt. To przede wszystkim brak funkcjonalności, zwłaszcza w przypadku kuchni i łazienek. Dla niedoświadczonej osoby trudne będzie również stworzenie harmonijnej całości pomiędzy materiałami, dodatkami, meblami i kolorystyką wnętrza. Osoby, które same projektują swoje mieszkania czy domy, bardzo często wybierają niepraktyczne materiały, które nie sprawdzają się w użytkowaniu.

Wspomniał Pan o kuchniach i łazienkach. Czy to ich projektowanie jest najtrudniejsze?

Zdecydowanie nie. W praktyce najtrudniej zaprojektować wnętrza, które znajdują się na poddaszach. Sporym utrudnieniem są tutaj skosy, wymagające zastosowania specjalnych rozwiązań. W nowym budownictwie coraz częściej poziom i pion jest zaburzony, co jeszcze bardziej utrudnia nam zadanie.

Na koniec proszę jeszcze o kilka słów o najnowszych trendach w projektach wnętrz

W modzie jest aktualnie minimalizm i prosty styl w stonowanych odcieniach. Takie pomieszczenia są ożywiane przez intensywne kolory dodatków. Popularne są również surowe materiały jak drewno, szkło i kamień. Do łask wraca także styl retro, który sukcesywnie zyskuje coraz więcej zwolenników.

Usługi architekta

Architekt wnętrz – nowy trend czy zbędny wydatek?

Jak wynika z rozmowy z architektem, pracującym dla jednej z wiodących na rynku pracowni projektowych, architekt Rzeszów – projektant domów i wnętrz to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić nie tylko czas i nerwy, ale również i gotówkę. Dzięki profesjonalnemu wsparciu nasze wnętrza zyskują na estetyce i stają się funkcjonalne, co z kolei wpływa na jakość późniejszego życia w zaprojektowanej przestrzeni.

Jakich błędów pozwala uniknąć współpraca z projektantem?

Lista błędów, które można popełnić przy samodzielnym projektowaniu jest dość długa. Wystarczy spojrzeć na stronę https://www.pracowniaksztalt.pl/blog/140-najczestsze-bledy-przy-projektowaniu-domu, by przekonać się, jakie pułapki czekają na tych, którzy podejmują takie wzywanie. Jak dowiedzieliśmy się w trakcie rozmowy, współpraca z architektem pozwala na racjonalne zagospodarowanie przestrzeni i odpowiedni dobór materiałów, mebli i dodatków tak, by tworzyły one spójną, a zarazem praktyczną całość.

Instalator

RELATED ARTICLES