21 listopada, 2024
  • 4:06 pm Mikrocement na ścianie – nowoczesny sposób na odświeżenie wnętrza
  • 1:12 am Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
snycerz

Snycerstwo jest starą dziedziną sztuki zdobniczej, znaną już w starożytności i wywodzącą się prawdopodobnie z okresu paleolitu. Na czym polega sztuka znana ludzkości od zawsze – i praktykowana po dzień dzisiejszy? Czym zajmuje się snycerz i gdzie możemy podziwiać wykonane przez niego prace?

Snycerstwo w niektórych okresach dziejów było przodującą gałęzią rzeźbiarstwa. Jest to sztuka polegająca na rzeźbieniu w drewnie przy pomocy specjalnych dłut, pobijanych tak zwanym knyplem, czyli drewnianym młotkiem. Dłuta używane do rzeźbienia mogą być płaskie (proste lub skośne) lub w kształcie litery V bądź U. Do wykonywania specjalnych cięć używa się dłut, które są odpowiednio wyprofilowane.

Snycerz to artysta i rzemieślnik

Kim zatem jest współczesny snycerz? Możemy powiedzieć, że jest to jednocześnie artysta i rzemieślnik. Osoba, która wykonuje swoją pracę, sięgając do dorobku pradawnej sztuki i elementów folkloru. Snycerz wykorzystuje je do przygotowania przedmiotów nie tylko o charakterze artystycznym i dekoracyjnym – ale również użytkowym.

Sztuka snycerska jest niezwykle wszechstronna, a kunszt rzeźbiarski – w połączeniu ze stolarskim rzemiosłem – może znaleźć swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy z surowym drewnem. Snycerz wykonuje na przykład rzeźby w drewnie ogrodowe i parkowe, elementy dekoracyjne do wnętrz, meble i ornamentacyjne balustrady. Artyści realizują małe i duże projekty. Sztuka snycerska stanowi podstawę stylu zakopiańskiego,w którym rzeźby w drewnie i piękne folklorystyczne ornamenty są charakterystycznym elementem architektury.

Sztuka rzeźbienia w drewnie to rzemiosło, ale przede wszystkim pasja. Praca snycerza wymaga nie tylko umiejętności i talentu, ale także cierpliwości oraz precyzji. Podstawą jest wyobraźnia i umiejętność przestrzennego myślenia. Snycerz niczym wizjoner wydobywa kształt z bryły drewna. Nic zatem dziwnego, że jest to sztuka o charakterze unikatowym. Reprezentantów tego rzemiosła jest stosunkowo niewielu, a każdy artysta ma własny niepowtarzalny styl. Nie ma dwóch jednakowych rzeźb wykonanych przez snycerza.

Pracownia rzeźby Grzegorza Michałka

Jednym z wyjątkowych przykładów rzeźbiarskiego rzemiosła są rzeźby w drewnie Grzegorza Michałka – artysty z Wisły. Jego prace możemy podziwiać między innymi w Kościelisku, w Zajeździe Biały Krzyż na Przełęczy Salmopolskiej czy w Ogrodzie Bajek w Brennej, na górze Grabowa. Artysta prowadzi swoją pracownię oraz Ogród Sztuki Ogród Sztuki JanosikArt, gdzie możemy zapoznać się wyjątkowymi przykładami sztuki snycerskiej.

Instalator

RELATED ARTICLES