24 lipca, 2024
 • 1:12 am Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
 • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
 • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
 • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
 • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
brama garażowa

Mało kto obecnie nie ma samochodu. Garaż jest pożądanym pomieszczeniem wartym zainwestowania w niego pieniędzy przy budowie domu. Dzięki jego posiadaniu pojazdy są chronione przed słońcem, deszczem, a także przed tak ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, jak nawałnice i grad.

Rodzaje bram garażowych

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów bram garażowych – począwszy od najstarszego typu rozwieralnego, po zaawansowane bramy rolowane. Różnią się między sobą sposobem otwierania i zajmowaniem przestrzeni. Poniżej przedstawiamy ich krótką charakterystykę:

 • bramy garażowe rozwieralne – jak wspominaliśmy wcześniej, to najstarszy typ bram. Swego czasu bardzo popularny, choć obecnie coraz mniej klientów go poszukuje – co za tym idzie, większość firm nie ma go już w swojej ofercie. W wariancie uchylnym istnieją dwa skrzydła, które są otwierane na zewnątrz. Mimo tego, że mechanizm nie zabiera miejsca na suficie, ma kilka wad: długie otwieranie, brak wygody, potrzeba dużej przestrzeni przed bramą.
 • bramy garażowe uchylne – bardzo rozpowszechniony typ bram o prostszej budowie niż dwa poniższe rodzaje. Brama uchylna jest produkowana z jednego segmentu, który podnosi się do góry. Jeśli nie jesteśmy przekonani do automatyki (bramy uchylne łatwo i szybko otwiera się ręcznie) i posiadamy sporo przestrzeni w garażu w części sufitowej, to możemy być bardzo zadowoleni z tego stosunkowo taniego wyboru. Wadą jest wspomniane zabieranie przestrzeni sufitowej – zarówno przez mechanizm, jak i samą bramę w trakcie otwierania. Jeśli mamy bardzo mało przestrzeni lub spore gabaryty pojazdu (szczególne w typie SUV), może się okazać, że brama uchylna nie będzie dobrze działała w naszym garażu.
 • bramy garażowe segmentowe – w przeciwieństwie do bram uchylnych są zrobione z kilku segmentów, które są wciągane na przód sufitu po prowadnicach. Mechanizm zabiera o wiele mniej miejsca.
 • bramy garażowe rolowane – bramy rolowane przypominają w swoim działaniu rolety z tą różnicą, że są o wiele bardziej wytrzymałe. Ten typ praktycznie nie zabiera miejsca na suficie, ponieważ część odgradzająca garaż od podwórka jest chowana w kasecie (przez rolowanie).

O tym jeszcze pomyśleć

Przed zakupem zwróćmy jeszcze uwagę na kilka rzeczy:

 • stopień ochrony przed włamaniem – zarówno zamków/zabezpieczeń elektroniki, jak i grubości bramy,
 • izolację cieplną – brama ma sporą powierzchnię i z jej powodu mogą występować spore straty cieplne,
 • automatyzację – bramy możemy otwierać ręcznie lub za pomocą automatyki. Automatyka pozwala podjechać po bramę i bez wysiadania z samochodu wjazd do środka.
Instalator

RELATED ARTICLES