21 listopada, 2024
  • 4:06 pm Mikrocement na ścianie – nowoczesny sposób na odświeżenie wnętrza
  • 1:12 am Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
instalacja wodna

Instalacja wodna, zwana też wodociągową, składa się z systemu przewodów, armatury i urządzeń, których zadaniem jest doprowadzanie wody do pomieszczeń. Choć jej montaż jest stosunkowo łatwy i nie wymaga specjalistycznych uprawnień, raczej nie zaleca się wykonywać tego samodzielnie.

Woda do domu jest doprowadzana z sieci wodociągowej za pomocą przyłącza. Instalację dociąga się zwykle do kilku punktów poboru m.in. w kuchni, łazience, toalecie oraz pralni. Co więcej do większości z nich powinna być dostarczana zarówno zimna jak i ciepła woda. W zależności o tego, jak tą wodę podgrzewamy zmienia się kształt instalacji wodnej.

Jeśli do poszczególnych baterii zamontowane są indywidualne podgrzewacze, do przyłącza doprowadza się główny przewód z zimną wodą, a dopiero do niego przyłączenia wszystkich punktów poboru. Inaczej jest w momencie zastosowania podgrzewacza wspólnego dla wszystkich punktów poboru. Wówczas rura z zimną wodą jest doprowadzona do poszczególnych baterii oraz do podgrzewacza. Tutaj oprócz przewodu z zimną wodą konieczną są nieraz aż dwa inne – z ciepła wodą oraz cyrkulacyjny. Warto pamiętać, że rury z wodą montuje się poniżej rur gazowych oraz kabli elektrycznych, a przewód z ciepłą wodą powinien się znajdować poniżej przewodu z zimną wodą.

Nie mniej ważnym elementem instalacji wodociągowej jest filtr, który umieszcza się zwykle za wodomierzem. Najlepszym będzie tzw. filtr osadnikowy, czyli mechaniczny siatkowy. Chroni on bowiem instalację przed zanieczyszczeniami takimi jak piasek i rdza.

Rozprowadzanie instalacji wodnej można przeprowadzić za pomocą dwóch systemów: trójnikowego lub rozdzielaczowego. W systemie trójnikowym przewody układa się szeregowo. Oznacza to, że przewód poziomu biegnie od pionu, a dopiero od niego podejścia do poszczególnych punktów poboru. Podejścia łączone są z przewodami za pomocą trójników. W tym systemie rury umieszcza się w bruzdach ściennych zakrywanych później tynkiem. W systemie rodzielaczowym główny przewód doprowadzany jest do rozdzielacza, a następnie do punktów poboru. Przeważnie rury układane są w warstwie wylewki w podłodze. Tak jak w systemie trójnikowym przewody prowadzone są w tulejach ochronnych.

Prawidłowo wykonana instalacja wodno kanalizacyjna to taka, w której zimna woda jest podłączona z prawej strony, a ciepła z lewej.

Instalator

RELATED ARTICLES

1 COMMENTS

  1. Wojtek Posted on 20 grudnia, 2019 at 1:20 pm

    Nie mniej ważnym elementem instalacji wodociągowej jest filtr, który umieszcza się zwykle za wodomierzem. Najlepszym będzie tzw. filtr osadnikowy, czyli mechaniczny siatkowy. Chroni on bowiem instalację przed zanieczyszczeniami takimi jak piasek i rdza.

Comments are closed.

LEAVE A COMMENT