15 czerwca, 2024
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
dom

Domy prefabrykowane, jak wszystko, mają swoje zalety i wady. Nie powinno im się zarzucać braku solidnego wykonania, trwałości czy budowania według utartych wzorów. Domy te powstają szybko, solidnie i znalazły wielu swoich miłośników.

Rynek coraz bardziej się rozwija i mamy sporo firm, które oferują budowę tego typu domów. Tego typu firmy działają kompleksowo – zaczynają od projektu, a kończą na ostatecznym oddaniu kluczy. Domy prefabrykowane nie muszą być zbudowane wyłącznie z jednego materiału, w materiałach możemy wybierać, decydując się na najbardziej korzystną opcje.

Techniki i technologie budownictwa zmieniają się jak wszystko inne. Kiedyś nie było innej możliwości, jak tylko długoletnia budowa domu murowanego, a dziś nowy dom może powstać w zaledwie kilka dni. Osoby, które bały się zdecydować na budowę domu właśnie ze względu na czas trwania, mogą dzisiaj odetchnąć z ulgą. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z zaletami i wadami, i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ten typ domu jest dla mnie odpowiedni?

Co należy wiedzieć o domach prefabrykowanych?

Dla wielu najważniejszą zaletą jest krótki czas budowy. W amerykańskich programach trwa to zaledwie kilka dni. Budując dom od podstaw musimy założyć dłuższy czas oczekiwania. Ustalenie projektu oraz wykonanie prac początkowych, przygotowawczych to około 4-5 tygodni. Montaż gotowych elementów to zaledwie kilka dni. To znaczna różnica w porównaniu z innym typami budownictwa. Jeśli właściciel chce mieć swoich fachowców na oku, wystarczy spędzić na budowie kilka dni, zamiast miesięcy czy lat. Wykończenie domu to już sprawa bardziej indywidualna, ale zazwyczaj trwa od 6 tygodni.

Firmy zazwyczaj udzielają gwarancji na 25 lat. Jest to długi okres zabezpieczenia. Decydując się na taką odpowiedzialność, firmy nie mogą sobie pozwolić na wykorzystanie złej jakości materiałów lub nieprecyzyjną pracę, ponieważ zmuszeni będą do powrotu na budowę w celu naprawienia swojej pracy.

Nie wszyscy mają wyobraźnię przestrzenną i potrafią precyzyjnie przedstawić swoją wizję. Dla takich osób przedstawienie przez firmę gotowych projektów jest zbawieniem. Większość firm zazwyczaj buduje właśnie określone projekty – oferta zaczyna się od kilkunastu, a kończy na kilkudziesięciu propozycjach. Firmy, którym można przedstawić własny projekt również istnieją, analizują projekt i przedstawiają swoje pomysły. Budowa według własnego projektu często jest droższa.

Domy prefabrykowane od samego początku wiążą się także z wygodą. Zwykle nie musimy martwić się zaopatrzeniem, brakującymi materiałami czy transportem. Pakiet oferowany przez firmy zawiera także produkcję prefabrykatów, ich transport oraz gruntowny montaż. Dodatkowo materiały nie muszą być składowane na działce, a nasza powierzchnia nie będzie odczuwała skutków częstego transportu czy nieustannego składowania materiałów.

Krótki czas budowy dla części może być także uznany za wadę. Podczas tradycyjnej budowy dom można potraktować jak inwestycję i dokładać w jego budowę fundusze w sposób systematyczny, ale rozłożony w czasie. Domy prefabrykowane powstają szybko, zatem już w tracie budowy nie ma czasu na rozłożenie kosztów, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie finansowe.

Jak już było wspomniane, indywidualny projekt często bywa droższy, a przez to traci na atrakcyjności. Nie wszyscy chcą decydować się na gotowe projekty. Cena może się także różnić od tradycyjnego budownictwa, domy prefabrykowane wobec nich są najczęściej droższe. Przed podpisaniem umowy musimy dokładnie przeczytać treść dokumentu, sprawdzić czy są w niej zaznaczone wszystkie warunki oraz doliczyć ewentualne koszty innych, koniecznych prac.

Instalator

RELATED ARTICLES

1 COMMENTS

  1. Kasia Posted on 20 grudnia, 2019 at 1:20 pm

    Dla wielu najważniejszą zaletą jest krótki czas budowy. W amerykańskich programach trwa to zaledwie kilka dni. Budując dom od podstaw musimy założyć dłuższy czas oczekiwania. Ustalenie projektu oraz wykonanie prac początkowych, przygotowawczych to około 4-5 tygodni.

Comments are closed.

LEAVE A COMMENT