28 maja, 2024
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
instalacja wodna

Oba typy instalacji są ze sobą powiązane. Gdy do domu doprowadzona jest woda, musi istnieć także odprowadzenie ścieków. Instalacja wodno kanalizacyjna różni się jednak między sobą pełnioną rolą oraz potrzebnymi materiałami. Ich wykonanie nie należy do najprostszych.

Na początku należy dowiedzieć się jak najwięcej na temat podłączenia naszego terenu. To będzie determinowało kolejne kroki, nasz projekt i wykonanie.

Instalacja wodna

Początkowym zadaniem jest doprowadzenie wody do domu, następnie należy według projektu doprowadzić rury do baterii. Wodę można czerpać z dwóch źródeł – z sieci wodociągowej lub własnej studni. Wygodniejszym i popularniejszym rozwiązaniem jest podłączenie do sieci wodociągowej. Podpięcie do sieci, a także budowę studni, a później instalacji wodno-kanalizacyjnej wykonują specjalne firmy. Instalacja wodno kanalizacyjna Katowice uzależniona jest od warunków zabudowy i planu zagospodarowania przestrzennego, a także decyzji właściciela.

Instalacje można wykonywać z różnych materiałów. Kiedyś była to głównie stal ocynkowana – dziś praktycznie jej nie stosujemy. Dziś używamy w tym celu głównie miedzi lub tworzywa sztucznego. Nie należy decydować się na samodzielny montaż instalacji, ponieważ jest to zadanie niezwykle odpowiedzialne, a przy okazji niełatwe.

Rury miedziane, które stosujemy są łatwe w montażu, nie poddają się wysokiej temperaturze i korozji. Przepływająca przez nie woda ma zapewnione warunki bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Można je łączyć poprzez lutowanie lub spawanie. Rury z tworzyw sztucznych także są odporne na korozję, lekkie, a dodatkowo tłumią drgania. Słabo przewodzą ciepło oraz mają małe opory przepływu. W tego rodzaju rurach możemy wybierać w dostępnych materiałach, decydując się na te najbardziej odpowiednie.

Instalacja kanalizacyjna

Doprowadzenie wody do domu to tylko połowa sukcesu. Po użytkowaniu woda zmienia się w ścieki i należy ją usunąć. W tym przypadku również mamy dwie drogi – jeśli mamy taką możliwość możemy podłączyć się do sieci kanalizacyjnej, jeśli teren nie jest skanalizowany zmuszeni będziemy do budowy własnego szamba lub oczyszczalni.

Kanalizacja wykonywana jest najczęściej z rur z tworzyw sztucznych. Rury tego typu są lekkie i mają odpowiednią gładkość wewnętrzną. Rury mogą się jednak szybko zniszczyć, gdyż nie są odporne na skrajnie wysoką czy niską temperaturę.

Instalacja wodno kanalizacyjna to niezwykle ważny element domu. Ważne, by był wykonany z materiałów najwyższej jakości, by zapewnić jak największą trwałość.

Instalator

RELATED ARTICLES

1 COMMENTS

  1. Waldek Posted on 20 grudnia, 2019 at 1:20 pm

    Na początku należy dowiedzieć się jak najwięcej na temat podłączenia naszego terenu. To będzie determinowało kolejne kroki, nasz projekt i wykonanie.

Comments are closed.

LEAVE A COMMENT