15 stycznia, 2025
  • 10:54 pm Eleganckie wejścia, które przyciągają wzrok
  • 10:10 pm Blacha trapezowa T55 – Wytrzymałość i funkcjonalność na Twoim dachu
  • 9:23 am Jaki narożnik wybrać?
  • 5:46 pm Profesjonalne ogrzewanie na najwyższym poziomie z Vaillant ecoTEC VC PRO
  • 4:06 pm Mikrocement na ścianie – nowoczesny sposób na odświeżenie wnętrza
lastryko

Tej jesieni mamy dla Was prawdziwą perełkę – pomysły na wykorzystanie we wnętrzach ponadczasowego lastryko. Materiał po latach niesławy wraca na salony i zachwyca designerów z całego świata. Tworzy się z niego różne cuda: wazony, donice, ramy, umywalki czy lampy ścienne.

Lastryko (inaczej lastriko lub terazzo) jest materiałem budowlano-wykończeniowym, kojarzonym przez wiele osób głównie z okresem PRL, klatkami schodowymi w starych blokach i parapetami na szkolnych korytarzach. W latach 70., 80. i 90. XX wieku lastryko stanowiło równie trwałą, lecz znacznie tańszą alternatywę dla naturalnego kamienia. Było wykonywane z odpadków po produkcji innych, kamiennych wyrobów i wykorzystywane powszechnie w budownictwie publicznym, dlatego okryło się złą sławą i odeszło w zapomnienie na długi czas.

Lastryko dzisiaj

Dzisiejsze lastryko zdecydowanie różni się od tego sprzed lat, zwłaszcza w zakresie składu oraz rodzajów i kolorów wykończenia. Terazzo powstaje nie tylko z drobinek kamienia, ale również ze szkła i metalu. Do betonu lub żywicy epoksydowej dodaje się barwniki, co w połączeniu z nowoczesnymi procesami produkcji i kreatywnością projektantów, pozwala tworzyć rozmaite formy i wzory, idealne do modnych przestrzeni. Lastryko to materiał bardzo wytrzymały i odporny na działanie wysokich temperatur, wilgoci i promieni UV, dlatego znajduje zastosowanie nie tylko we wnętrzach, ale także na tarasach, balkonach i w ogrodach.

Jak w efektowny sposób wykorzystać lastryko we wnętrzach?

Obecnie z lastryko tworzy się zarówno całe powierzchnie (podłogi, ściany, schody), jak również meble i dodatki: wazony, donice, ramy, parapety, blaty, umywalki, półki, stoliki, stojaki czy lampy ścienne. Lastrykowe elementy świetnie podkreślają wyrafinowany charakter wystroju, jednak są mocne i wyraziste. Skupiają uwagę od razu po wejściu do pomieszczenia, dlatego decydując się np. na lastrykowe oświetlenie ścienne, ogólny wystrój powinien być stonowany i spokojny. Jeżeli lastryko ma stanowić bazę dla całej aranżacji, to postaw na meble i detale z drewna lub wikliny w ciepłych, naturalnych odcieniach lub w zgaszonych kolorach.

Gdzie pasuje lastryko?

Lastryko jest materiałem dość uniwersalnym i ponadczasowym, dlatego dobrze współgra z różnymi aranżacjami. W zasadzie możesz zastosować go wszędzie tam, gdzie podpowiada Ci wyobraźnia. Terazzo na pewno świetnie czuje się w pomieszczeniach inspirowanych stylem retro. Warto łączyć go z prostym, jednolitym, stonowanym tłem, np. białym lub jasnoszarym. Jak większość kamiennych elementów lastriko ochładza wystrój, dlatego lastrykowe lampy, dodatki i powierzchnie często łączy się z naturalnym, ciepłym drewnem oraz miedzianymi akcentami. W ten sposób wnętrze staje się przytulne i „domowe”. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu bardzo eleganckiego wystroju, warto zestawić lastryko z ceramiką, gresem lub naturalnym kamieniem.

Podsumowując

Inwestorzy, szczególnie młodzi, coraz odważniej podchodzą do lastryko. Należy wiedzieć, że to wybór efektowny, ale wymagający wyczucia i umiaru. Z mocnymi, lastrykowymi dodatkami nie powinno konkurować ani tło, ani inne detale. Mamy nadzieję, że po tej lekturze dasz szansę terazzo. Naprawdę warto.

Instalator

RELATED ARTICLES