15 stycznia, 2025
  • 10:54 pm Eleganckie wejścia, które przyciągają wzrok
  • 10:10 pm Blacha trapezowa T55 – Wytrzymałość i funkcjonalność na Twoim dachu
  • 9:23 am Jaki narożnik wybrać?
  • 5:46 pm Profesjonalne ogrzewanie na najwyższym poziomie z Vaillant ecoTEC VC PRO
  • 4:06 pm Mikrocement na ścianie – nowoczesny sposób na odświeżenie wnętrza
klej do gwintów

Bardzo często w motocyklach, czy też w samochodach, mamy do czynienia z połączeniami różnych elementów metalowych. Chociaż, co do zasady na trwały montaż elementów pozwala sama ich konstrukcja, to w wielu przypadkach może okazać się niezwykle przydatne wykorzystanie czegoś, co znacznie większy trwałość oraz szczelność połączenia. Producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego też obecnie na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju klejów do gwintów. Co musimy wiedzieć na ich temat?

Jak działa klej do gwintów (klej anaerobowy)?

Kleje do gwintów to inaczej kleje beztlenowe. Warto wiedzieć o tym, że jego substancje aktywne zaczynają działać wówczas, kiedy jest odcięty dostęp do tlenu. Taka właśnie sytuacja ma miejsce wówczas, kiedy klej znajduje się wewnątrz połączenia gwintowego, na przykład pomiędzy śrubą a nakrętką. W momencie, kiedy jest odcinany dopływ tlenu, to klej anaerobowy twardnieje. To właśnie dzięki temu powstaje warstwa uszczelniająca i jednocześnie warstwa oporowa, która ma zapobiega odkręcaniu się nakrętki bądź śruby, zależnie od połączenia, które zostało zastosowane. Kleje do gwintów, mogą być wykorzystywane do łączenia ze sobą elementów, które zostały wykonane z tego samego metalu, czy też z różnych rodzajów metali. Niektóre kleje do gwintów, także mogą łączyć metal z tworzywem sztucznym, czy też z gumą, dzięki czemu powstaje kolejna szczelna warstwa. Kleje do gwintów, mogą być również niekiedy stosowane jako substytuty uszczelek. 

Kiedy i do czego używać kleju do gwintów?

Przede wszystkim, pierwotnym celem powstania kleju do gwintów, było jak wynika z samej nazwy, właśnie mocowanie gwintów. To tutaj połączenie wymaga wiele ostrożności w sile utrwalającej. Jeżeli siła dokręcająca jest zbyt mała, to wówczas może dojść do zbyt szybkiego odkręcenia się śruby, co następuje wskutek sił, które działają na nią w momencie użytkowania. Jeżeli jednakże siła przez nas wykorzystana będzie zbyt duża, to wówczas może dojść do zniszczenia samego gwintu, jak również całego mocowania. Klej do śrub znacznie ułatwia to zadania, a ten kompromis jest przeniesiony z mechaniki na chemię. Klej do gwintu tutaj naniesiony, zapewni nam odpowiednio twarde połączenie, bez obawy o użycie nadmiernej siły. Dzięki temu demontaż śruby nie będzie powodował żadnego problemu, ponieważ kształt jej gwintu nie zostanie zniszczony na skutek zastosowania za dużej siły dokręcającej. Z przyczyn podobnych, obecnie klej do gwintów jest bardzo często stosowany również do mocowania piast, kołnierzy, czy też zębatek. 

Instalator

RELATED ARTICLES