15 czerwca, 2024
 • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
 • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
 • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
 • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
 • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
plafon łazienkowy

Na komfort użytkowania łazienki i panujący w niej klimat istotny wpływ ma oświetlenie – zarówno to główne, jak i dodatkowe, strefowe. W roli oświetlenia centralnego doskonale sprawdzają lampy sufitowe, w szczególności plafony łazienkowe. Dlaczego warto mieć je w swojej łazience?

Plafony niekoniecznie kojarzą się z nowoczesnym, dekoracyjnym oświetleniem. Raczej przywodzą na myśl dawne lampy sufitowe, które miały być przede wszystkim mocne i praktyczne, a nie ładne. Obecnie projektowane plafony zdecydowanie różnią się od modeli sprzed lat. Zaskakują różnorodnością wzorów, kolorystyki, rozmiarów i technologii wykonania. Poza wysoką użytecznością oferują także świeży, przyjemny dla oka design. Do wyboru pozostają plafony tradycyjne (płaskie okrągłe, kwadratowe, owalne, prostokątne), designerskie i stylizowane, proste i zdobione, np. kryształkami. Tego typu oświetlenie sprawdzi się zarówno w małej i niskiej łazience, jak również w przestronnym salonie kąpielowym. Plafon łazienkowy najczęściej przyjmuje formę płaskiej, minimalistycznej lampy, która nie zajmuje dużo miejsca i pasuje do każdej aranżacji. Mocuje się go zwykle na samym środku sufitu. W celu równomiernego oświetlenia większego pokoju kąpielowego, warto zamontować na suficie kilka plafonów w równych odległościach.

Dlaczego warto zaprosić plafony łazienkowe do swojej łazienki?

 1. Posiadają one uniwersalny, ponadczasowy design (w tradycyjnych wersjach), który sprawdzi się zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych.
 2. Dzięki prostej, geometrycznej, płaskiej konstrukcji, są rozwiązaniem stworzonym do niewielkich i niskich łazienek.
 3. Gdy znudzi nam się obecny wystrój, plafony umożliwiają całkowitą metamorfozę łazienki bez ingerencji w oświetlenie sufitowe, które zawsze będzie pasować i nigdy nie wyjdzie z mody.
 4. Do wyboru pozostają nie tylko modele tradycyjne, ale także plafony designerskie o nietypowych formach i kolorach, utrzymane w różnych stylistykach i wykonane z rozmaitych materiałów (drewna, metalu, szkła czy tworzyw sztucznych).
 5. Stanowią ozdobę łazienki, budują klimat i podkreślają unikatowy charakter wystroju.
 6. Pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe.
 7. Dobrze rozpraszają światło bez efektu rażenia.
 8. Są bezpieczniejsze od lamp wiszących, o które można łatwiej zahaczyć.
 9. Można je zamontować nie tylko na suficie, ale także na ścianach – zamiast kinkietów.
 10. Są energooszczędne – większość dostępnych na rynku modeli to plafony LED, dające światło o ciepłej lub zimnej barwie.
 11. Zapewniają swobodny dobór pozostałych źródeł światła.
 12. Modele przeznaczone do łazienki posiadają odpowiednią klasę szczelności, dlatego bez problemu mogą pracować w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności.

Współcześnie produkowane plafony łazienkowe to małe dzieła sztuki użytkowej, zachwycające funkcjonalnością i zaskakujące designem. Z całą pewnością są dobrym pomysłem.

Instalator

RELATED ARTICLES