15 czerwca, 2024
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
firanki misty white

Okienne dekoracje to jeden z istotniejszych elementów wystroju. Dobrze dopasowane, piękne firany i zasłony dodadzą charakteru niejednemu wnętrzu i podkreślą nasz indywidualny styl. Współczesna dostępność barw i wzorów niejednego może przyprawić o zawrót głowy. Na jakie zatem rozwiązanie postawić: firany gotowe czy te na wymiar?

Firany gotowe: prostota i szybka realizacja zamówienia

Wyroby gotowe przeważają nad tymi na wymiar przede wszystkim pod względem szybkości realizacji danego zamówienia. Wystarczy wybrać interesującą nas opcję i już w kolejnym dniu zachwycać się odświeżonym wystrojem. Gotowe firany i zasłony są również dostępne w przystępniejszych cenach. Ponadto dostępne są obecnie praktycznie wszędzie: nie tylko w sklepach specjalistycznych, chociaż to w nich znajdziemy więcej wzorów i zapewne doświadczony personel, ale również w popularnych sieciówkach w galeriach handlowych. Oczywiście przed zakupem warto pokusić się o weryfikację jakości tkanin czy porównać ceny. 

Firany gotowe

Niestety decydując się na zakup towarów gotowych, może się okazać, że niejako skazujemy się na pewien wariant czy wykończenie. Problem ten w ogóle natomiast nie dotyczy firan i zasłon szytych na indywidualne zamówienie. Pamiętajmy jednak, że gotowe produkty można w praktycznie dowolny sposób przewieszać czy upinać, co daje nieskończoną ilość możliwości aranżacyjnych. Mankamenty firan i zasłon gotowych można dostrzec szczególnie wtedy, gdy posiadamy okna w nieszablonowym wymiarze – wówczas znalezienie odpowiedniego produktu może okazać się trudne lub niemożliwe.

Firany na wymiar: stawiamy na indywidualizm

Nie ma wątpliwości, co do tego, że firany i zasłony szyte na miarę są propozycją idealną i niejednokrotnie także jedyną dla wszystkich tych. którzy mają niestandardowy wymiar okien. W odróżnieniu od wyrobów gotowych nie są bowiem produkowane masowo. Sam zakup materiału na metry nie jest specjalnie drogi, natomiast jeśli zdecydujemy się na wykończenie w wyspecjalizowanym zakładzie może się okazać, że koszty zaczną znacząco windować w górę. Poza tym pozostaje kwestia wykończenia takich firan i zasłon. I w tym miejscu mamy naprawdę ogromny wachlarz możliwości: tylko od nas samych zależy, czy wybierzemy marszczące taśmy czy przelotki, a może dobierzemy także poszewkę na poduszkę w tym samym stylu czy inny dekoracyjny dodatek. Niewątpliwą zaletą zakupu firan na wymiar jest nieskończoność wyboru: kolorów, tkanin, wzorów. Spośród najistotniejszych mankamentów firan szytych na miarę można przede wszystkim wymienić sposób upięcia. Tutaj w grę wchodzi tylko tradycyjne zapinanie tkaniny na żabki, a co za tym idzie wymagają zainstalowania tradycyjnych karniszy. Wspomóc możemy się przykładowo taśmami ściągającymi, które jednak trzeba dokupić osobno. To z kolei znowu przekłada się na rosnące koszty. Problem pojawia się także, jeżeli chodzi o sposób przechowywania materiałów. Jeśli zbyt długo leżą nieużywane, mogą ulegać zabrudzeniom czy zostać zaciągnięte, czego nie musimy zauważyć przy kupnie, szczególnie większych ilości materiału. Taki problem raczej nie pojawi się w przypadku firan i zasłon gotowych, które zazwyczaj są szczelnie zapakowane.

Firany metrażowe

Kończąc, ciężko jednoznacznie wskazać, czy lepszą opcją jest zakup firan i zasłon gotowych, czy też decyzja o złożeniu indywidualnego zamówienia. Każdorazowo należy opierać wybór na własnych potrzebach i oczekiwaniach oraz określić, co ma dla nas znaczenie priorytetowe: okres realizacji, koszty czy konkretny wzór.

Instalator

RELATED ARTICLES