24 lipca, 2024
  • 1:12 am Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
Jak urządzić wiejski ogród?

Trendy, dotyczące aranżacji ogrodów, nie zmieniają się zbyt dynamicznie. Jeśli zatem zdecydujesz się na zaaranżowanie przestrzeni w określonym stylu, to nawet za kilkanaście lat ogród będzie cieszył twoje oko. Warto postawić na bezpretensjonalne i niezwykle urocze ogrody w wiejskim stylu. Podpowiadamy, jak urządzić taki ogród.

Drewniane domki ogrodowe – serce każdego wiejskiego ogrodu

Tak naprawdę drewniany domek ogrodowy pasuje do większości ogrodów. Niemniej doskonale odnajduje się właśnie w stylu wiejskim. Zwłaszcza gdy pozostawisz go w naturalnym kolorze drewna (domek warto zaimpregnować). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pomalować domek ogrodowy na dowolny kolor – szczególnie sprawdzi się biały lub pastelowy.

Drewniane domki są naturalne, przez co idealnie wpisują się w koncepcję wiejskiego ogrodu. Drewno to szlachetny i trwały materiał, który jednocześnie nadaje otoczeniu przytulności i sielskiego charakteru. Estetyka domku i jego prosty design mają niebywały urok.

Ponadto domki działkowe (niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane) to po prostu funkcjonalne pomieszczenia, a do tego łatwe w montażu. Zapewniają schronienie w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Można w nich schować narzędzia oraz meble ogrodowe poza sezonem.

Domki ogrodowe drewniane świetnie komponują się z zielenią ogrodu i bujną roślinnością. Jeśli na parapecie postawisz doniczki z barwnymi kwiatami, a w oknach zawiesisz haftowane firanki, to zyskasz iście bajkową atmosferę. Tanie domki ogrodowe wykonane z doskonałej jakości drewna znajdziesz na stronie: nowoczesne-domki.pl.

Jak urządzić ogród w wiejskim stylu?

Na szczęście ogród w wiejskim stylu nie musi być „pod linijkę”. Wprost przeciwnie – mile widziany jest pewien naturalny chaos, stworzony przez najlepszego ogrodnika świata, czyli Matkę Naturę. Nic się nie stanie, gdy w ogrodzie urosną samosiejki, kępy traw nieco za bardzo się rozrosną, a gatunki posadzonych kwiatów będą bardzo zróżnicowane.

Oczywiście należy zadbać o pewną estetykę, wyznaczyć ścieżki i podzielić ogród na strefy. Niemniej całość ma sprawiać wrażenie naturalnej przestrzeni, gdzie przyroda rządzi się swoimi prawami. Poza rabatkami kwiatowymi warto zaaranżować również ogródek warzywny. To niezwykle uroczy akcent, ale także praktyczne rozwiązanie. Nic nie smakuje lepiej niż wyhodowana we własnym ogródeczku rzodkiewka czy muśnięte słońcem pomidory.

Ścieżki możesz wyznaczyć za pomocą naturalnych materiałów, takich jak kamienie czy kora drzew. Jeśli chodzi o gatunki roślin czy kwiatów – panuje tu pełna dowolność. Podczas sadzenia zwróć tylko uwagę na indywidualne potrzeby danej rośliny – tak, by znajdowała się w optymalnym dla niej miejscu (na przykład stanowisko zacienione itd.).

Dużą rolę odgrywa architektura ogrodowa, czyli urocze drewniane ławeczki, huśtawka i oczywiście domki drewniane. Meble ogrodowe powinny być drewniane lub wiklinowe – aby korespondowały stylistycznie z domkiem oraz całością aranżacji ogrodu.

Jak wybrać domek drewniany do swojego ogrodu?

Oczywiście podstawowym kryterium jest metraż ogrodu. Domki drewniane występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu dobierzesz idealnie pasujący domek. Kolejna kwestia to przeznaczenie domku – zastanów się, czy domek ma służyć tylko do przechowywania narzędzi, czy ma to być miejsce wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi. Niektóre domki mają taras, na którym można posiedzieć w letnie wieczory. Ponadto dostępne są różne warianty domku: z dodatkowym oknem czy orynnowaniem. Niektóre przypominają prawdziwą letnią rezydencję… oczywiście dostosowaną rozmiarem i stylem do uroczego wiejskiego ogrodu. Do wyboru są jednak również małe domki, wyposażone tylko w drzwi i okienko. Nawet taki „gospodarczy” domek ma jednak praktyczny daszek, który ochroni przed niespodziewanym deszczem. 

Instalator

RELATED ARTICLES