28 maja, 2024
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
fotel do czytania

Wystrój wnętrza to dla jednych osób okazja do dekoracyjnego szaleństwa, a dla innych żmudny, końcowy etap remontu. Wówczas bardzo często pojawia się pytanie, jakiego rodzaju meble wybrać, aby w najlepszy sposób dopasować je do naszej przestrzeni?

Wielki powrót mebli tapicerowanych

Czy postawić na efektowny design, czy na wygodę? W ostatnich czasach do łask wracają meble tapicerowane, w nowoczesnym wydaniu. W końcu to dzięki kanapie czy sofie możemy odpocząć po dniu pełnym pracy,a siedząc przy fotelu prowadzić rozmowę, pracować czy po prostu delektować się nowym wystrojem i przestrzenią. Wybór mebli wypoczynkowych jest zatem wysoce istotny przede wszystkim dla naszego dobrego samopoczucia. Decydując się na meble tapicerowane, warto mieć na uwadze kilka wskazówek, tak aby jak najbardziej efektywnie dobrać je przede wszystkim dla naszej wygody.

Jak dobrać odpowiedni wymiar mebli tapicerowanych?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakiej wielkości meble będą odpowiednie dla wnętrza. Jest to uzależnione od takich czynników, jak: przestrzeń, którą mamy do zagospodarowania, wielkość innych mebli w pomieszczeniu, to jaki rozmiar mebli preferujemy: czy zgrabne, mniejsze i łatwiejsze w ustawieniu meble czy większe i wygodniejsze? Pamiętajmy o tym, aby mebel nie zajmował za dużo miejsca, ponieważ pokój to także miejsce miejsce przechodnie, tak więc jest istotne, aby kanapa czy fotel nie zabierały zbyt wiele wolnej przestrzeni.

Jaki rodzaj materiału wybrać jako obicie mebli tapicerowanych?

Wyróżniamy kilka rodzajów materiałów tapicerowanych, którymi najchętniej obijamy nasze meble. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej tkaniny dla nas warto bliżej przyjrzeć się materiałom, którymi najczęściej pokrywane są nasze meble. Do takich zaliczają się:

  • welur – to popularny materiał występujący m.in. na naszych kanapach i sofach. Jego zaletą jest wytrzymałość oraz przyjemność w dotyku, ale przede wszystkim materiał ten jest najbardziej ceniony za dobrą wytrzymałość. Niestety, w przypadku kiedy w mieszkaniu mamy dzieci lub zwierzęta, dana tkanina nie sprawdzi się najlepiej, ponieważ nie jest ona tworzywem wytrzymałym na zabrudzenia. Welur za to dobrze wkomponuje się do nowoczesnego wnętrza;
  • mikrofibra – to materiał z gatunku bardzo miękkich w dotyku, ale i praktycznych w swoim zastosowaniu. Jej estetyka podbita jest delikatnym połyskiem. Materiał ten szczególnie lubiany jest przez alergików, ponieważ bardzo łatwo poddaje się czyszczeniu, co w przypadku osób zmagających się z alergią jest niezwykle istotne, ponieważ w szybki i łatwy sposób pozwala usunąć kurz;
  • żakard – to przede wszystkim tkanina, która dobrze sprawdzi się jako ozdoba. Należy ona do tkanin łatwych w utrzymaniu, posiada skomplikowany splot, jednak w użytkowaniu jest wysoce wytrzymała i nie poddaje się mechaceniu;
  • szenila – to przyjemna w dotyku, gruba i delikatna tkanina, która przypominać może niektórym osobom welur. Jednak nic bardziej mylnego. To grube płótno jest bardzo dobrze wytrzymałe i nie poddaje się mechaceniu, a dodatkowo jest łatwe w utrzymaniu. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że długo utrzymane zabrudzenia wnikają we włókna, co skutkuje tym, że brak regularności czyszczenia będzie się wiązał z trudnościami w usuwaniu plam;
  • skóra – to materiał pasujący zarówno do mebli nowoczesnych jak i klasycznych. Przy utrzymaniu odpowiedniej pielęgnacji i przede wszystkim poddana regularnemu czyszczeniu będzie służyć bardzo dobrze. Materiał ten doskonale współpracuje z otoczeniem, sprzyjające regulacji wilgoci w pokoju.To ciekawa cecha tego materiału, którą warto wziąć pod uwagę przy dekorowaniu wnętrza.

Utrzymanie mebli tapicerowanych a walory praktyczne

Jeżeli nasze meble wybieramy kierując się głównie ich praktycznym zastosowaniem, a sposób czyszczenia jest dla nas istotny to warto postawić na meble i tkaniny szenilowe. Są one łatwe do utrzymania w użyciu w czystości, wystarczy je tylko regularnie odkurzać. W przypadku weluru jego wytrzymałość na zabrudzenia jest niższa. W przypadku skóry, po pierwsze wygląda ona efektownie i nadaje naszemu wnętrzu klasy, a po drugie jest wysoce wytrzymała i wygodna w użytkowaniu. Dodatkowo jest biodegradowalna i odporna na ścieranie oraz różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Można powiedzieć, że meble tapicerowane ,,wracają na salony”. Ich wybór jest dosyć duży, tak więc należy dwa razy przemyśleć to, jakiego typu mebli tapicerowanych będziemy potrzebować do urządzania naszej przestrzeni.

meble logoInformacje o autorze artykułu
Autorem artykułu jest MEBLES Sarapata – producent mebli tapicerowanych z Kalwarii Zebrzydowskiej
Instalator

RELATED ARTICLES