W naszych salonach może zabraknąć miejsca na duży stół jadalny, ale na pewno nie zabraknie miejsca na stolik do kawy. Stoliki do kawy są stosunkowo „nowymi” meblami. Wywodzą się w prostej linii od stolików do herbaty, które królowały w szlacheckich i magnackich rezydencjach.
Pierwsze stoliki do kawy pojawiły się w siedemnastym wieku, dokładnie wtedy, kiedy w Europie zaczęto pić czarny aromatyczny napój. Te pierwsze stoliki były dość wysokie (prawie siedemdziesiąt centymetrów), o niewielkim blacie. Najpierw znalazły swoje miejsce w brytyjskich kawiarniach, skąd powędrowały do bogatych i mniej bogatych domów. Zazwyczaj stawiano je przy sofie lub fotelu, by siedząc i rozmawiając, można było wygodnie postawić filiżankę. Z czasem zaczęto produkować coraz bardziej wyrafinowane modele. Na przykład w 1868 roku brytyjski architekt Godwin zaprojektował stolik kawowy z tzw. drugim blatem, który okazał się niezwykle funkcjonalnym modelem. Dzisiejsze stoliki kawowe są różnorodne i dlatego można je dostosować do dowolnego stylu. Jedno, co je łączy, to wygoda. Cóż może być przyjemniejszego, niż usiąść w głębokim fotelu z interesującą książką w ręku, i filiżanką małej czarnej na kawowym stoliku?
Stolik kawowy nie tylko do kawy
Sama nazwa sugeruje tylko jedno przeznaczenie stolika, a przecież nie jest to do końca prawda. Oprócz podstawowej funkcji, stolik pełni też funkcję dekoracyjną. Dobrze dobrany, może nadać charakteru wnętrzu, można na nim ustawić bibeloty lub ozdobną lampę. Doskonale sprawdza się jako mebel do gier planszowych, albo miejsce, gdzie kładziemy gazetę, książkę, pilota od telewizora. W przypadku stolików z dodatkowymi szufladami, łatwo w nich przechować np. serwetki lub bieżniki.
Rodzaje stolików kawowych
Stoliki kawowe możemy podzielić na kilka rodzajów:
- Stoliki rozkładane – idealnie sprawdzają się w mieszkaniach niewielkich, gdzie każdy centymetr powierzchni jest ważny. W przypadku wizyty gości taki stolik można łatwo rozłożyć, a po zakończeniu spotkania złożyć, by pełnił dotychczasową funkcję. Na takim rozkładanym stoliku z powodzeniem uda się nawet zjeść obiad.
- Stoliki na jednej nodze są niewielkie, eleganckie, idealne do pełnienia podstawowej roli. Można też na nich postawić ładną lampę lub np. kolekcję porcelany.
- Stoliki wielofunkcyjny są dodatkowo wyposażone w drugi blat lub nawet niewielkie szuflady, w których można przechowywać drobiazgi, serwetki, gazety. Są to z reguły meble bardzo solidne, przystosowane do dodatkowego obciążenia.
- Stolik kawowy z witryną ma najczęściej szklany blat i stojak, na którym można postawić cenne bibeloty.
- Stolik na kółkach to rozwiązanie praktyczne. Możemy go bez najmniejszego wysiłku postawić tam, gdzie chcemy. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki stolik, to musi być to mebel stabilny i wyposażony w tzw. blokadę kół.
Stolik kawowy – z jakich materiałów?
Stoliki kawowe to wdzięczny temat dla projektantów mebli. Może być wykonany z różnorodnych materiałów i wcale nie musi kosztować fortuny. Warto jednak zwracać uwagę na solidność mebla. Niedrogie, a bardzo popularne, są stoliki w stylu industrialnym. Są często wykonywane z połączonych materiałów, np. drewna i metalu. Drewno nadaje wnętrzu przytulności, a metal charakteru. Bardzo modne są też stoliki kawowe, których blat jest wykonany ze szkła hartowanego. Niezwykle wytrzymałe, pasują zarówno do pomieszczeń klasycznych jak i nowoczesnych. Taki stolik nadaje całemu pomieszczeniu innego charakteru, pozwalając optycznie powiększyć przestrzeń. Nie można też zapomnieć o klasycznych stolikach drewnianych. Świetnie sprawdzają się na przykład stoliki, których blat jest z drewna litego. Taki mebel może stać się idealnym uzupełnieniem wnętrza nowoczesnego. Polecane są też niewielkie i lekkie stoliki drewniane w stylu skandynawskim. Bezpretensjonalne, praktyczne, a jednocześnie po prostu ładne. Na taras lub większy balkon nadają się stoliki kawowe, których blaty są wyplatane z ratanu lub wikliny. Nie jest to niestety materiał trwały, ale przez kilka sezonów meble ratanowe lub wiklinowe będą dobrze pełnić swoją rolę
Stolik kawowy to mebel funkcjonalny i jednocześnie dodający wnętrzu charakteru.
Tekst Bogumiła Pierzchanowska portal budowlany budnews.pl
fot. Andrea Davis, unsplash
RELATED ARTICLES
Kontakt z redakcją
kontakt@beeseo.pl
Katowice, Porcelanowa 23
+48 510938313
Ostatnie wpisy
- Mikrocement na ścianie – nowoczesny sposób na odświeżenie wnętrza
- Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
- Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
- Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
- Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
- Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
- Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
- Chlor vs sól – jak czyścić i dezynfekować baseny ogrodowe?
- Sztuczna Trawa na Tarasie i Balkonie: Zielona Oaza Nowoczesności
- Łatwa Pielęgnacja Trawnika dla Nowoczesnych Ogrodów
- Ochrona przed szkodnikami w nieruchomościach wynajmowanych
- Buduj z głową – sekrety sklepu budowlanego online