15 czerwca, 2024
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
Kiedy zdecydować się na montaż pompy ciepła?

Pompy ciepła to innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu możliwe staje się nie tylko zapewnienie komfortu cieplnego w budynkach, ale również podgrzewanie wody użytkowej, a nawet chłodzenie pomieszczeń w okresie letnich upałów. Jednak wielofunkcyjność nie jest jedyną  zaletą tego rodzaju urządzeń. Są one bowiem również w pełni ekologiczne, a zarazem energooszczędne. Wszystko to niesie ze sobą możliwość obniżenia wydatków, związanych z ogrzewaniem przestrzeni mieszkalnych. Nic dziwnego, że na pompę ciepła decyduje się coraz więcej inwestorów. Jaki jest koszt takiej inwestycji?

Jaki potencjał kryje się w pompach ciepła?

Zainteresowanie pompami ciepła sukcesywnie wzrasta. Nic dziwnego, bo pozwalają one zatroszczyć się o środowisko naturalne, a zarazem obniżyć wydatki na energię elektryczną w gospodarstwach domowych. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, które stanowią podstawę pracy urządzeń. Sama energia elektryczna jest tutaj zużywana w minimalnej ilości.

Wszystko to sprawia, że pompy ciepła zaczynają wypierać tradycyjnie do tej pory wykorzystywane systemy ogrzewania. Jak przeczytać można na stronie Pompy ciepła Kielce – obniż wydatki na energię | APP Energy, rosnącym zainteresowaniem cieszą się współcześnie pompy ciepła typu monoblok, montowane na zewnątrz budynków i składające się wyłącznie z jednej jednostki.

Jaki jest koszt montażu pompy ciepła?

Co warunkuje ceny pomp ciepła?

Koszty inwestycji, jaką jest zakup i montaż pompy ciepła, zależą od kilku czynników. Ostateczną cenę w dużej mierze determinuje rodzaj urządzenia, który zdecydujemy się zakupić. Najbardziej kosztowną opcją będzie z pewnością wodna pompa ciepła. Nieco mniej kosztowny może okazać się montaż pompy gruntowej, choć w tym przypadku spore straty w budżecie będzie generować konieczność wykonania odwiertów lub robót ziemnych.

Wybierając najtańsze rozwiązanie, należy sięgnąć po powietrzną pompę ciepła. Jej atutem będzie prosty montaż i łatwa dostępność, co stanowi idealną odpowiedź na potrzeby inwestorów z ograniczonym budżetem. Nie bez znaczenia pozostają tutaj również parametry techniczne urządzenia oraz jego producent, o czym należy pamiętać, szacując koszty inwestycji.

Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

Jak nietrudno się domyślić, ostateczne koszty inwestycji, związanej z zakupem i montażem pompy ciepła, mogą zostać uwarunkowane wieloma czynnikami. Sam koszt urządzenia waha się w granicach 10-20 tys., choć to dopiero początek ewentualnego kosztorysu. W zależności od rodzaju pompy ciepła oraz umiejscowienia całej instalacji, koszt prac montażowych może wynosić od 30 do nawet 80 tys. zł. Taka inwestycja może jednak zwrócić się nawet po 5 latach w postaci obniżonych rachunków za ogrzewanie budynku. Co więcej, montaż pompy pozwala również uniezależnić się od konwencjonalnych źródeł ciepła i materiałów grzewczych, do których dostęp w ostatnim czasie jest mocno ograniczony.

Jak wygląda montaż pompy ciepła?

Powietrzna i gruntowa pompa ciepła – jaki jest koszt inwestycji?

Powietrzna pompa ciepła to zdecydowany lider wśród inwestorów. Atutem urządzenia jest wielofunkcyjność, ale również mały rozmiar, pozwalający na instalację w dowolnym miejscu. Na ostateczną wartość pompy będzie miał wpływ nie tylko jej rodzaj, ale również i producent, który dyktuje cenę rynkową. W zależności od mocy urządzenia czy jego parametrów technicznych, ostateczne koszty mogą zamknąć się w granicach ok. 35 tys. zł.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy zdecydujemy się na gruntowe pompy ciepła. Takie urządzenia to koszt nawet 50 tys. zł. Doliczyć tutaj należy również cenę montażu, w tym wykonanie odwiertów i prac ziemnych. Dodatkowym obciążeniem dla budżetu będzie w tym przypadku również konieczność zakupienia wymiennika, którego koszt wynosi od 10 do nawet 25 tys. zł. Jak nietrudno zauważyć, ostateczna wartość inwestycji będzie zdecydowanie większa, choć jej cena przełoży się z pewnością na jakość pracy urządzenia oraz jego bezawaryjność.

Instalator

RELATED ARTICLES