23 kwietnia, 2024
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
  • 2:38 am Sztuczna Trawa na Tarasie i Balkonie: Zielona Oaza Nowoczesności
  • 4:18 am Łatwa Pielęgnacja Trawnika dla Nowoczesnych Ogrodów
zwarcie instalacji

Każdy z nas robi wszystko, żeby czuć się bezpiecznie w swoim domu. Gwarantuje to między innymi dobór odpowiedniej instalacji elektrycznej, która stanowi jedno z kluczowych rozwiązań, nie do przecenienia. Bez elektryczności w domu nie możemy funkcjonować, bezpiecznie przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, używać rozmaitych urządzeń. Instalacja elektryczna to jednak też sporo zagrożeń, które trzeba brać pod uwagę, projektując całe rozwiązanie dla domu, ale również dobierając odpowiednie sprzęty. Co zrobić, aby nie narażać się na niepotrzebne ryzyko? O tym opowiemy poniżej.

Największe zagrożenia związane z instalacją elektryczną

Kiedy elektryczność w domu może być niebezpieczna? Najwięcej problemów dotyczy wadliwie wykonanej instalacji. Problemy mogą pojawiać się, jeśli użyto niewłaściwą izolację lub gdy dojdzie do uszkodzenia mechanicznego już w trakcie eksploatacji.

Co się wówczas dzieje? Zazwyczaj dochodzi do zwarcia. Ono z kolei prowadzi najczęściej do:

  • zniszczenia pojedynczego urządzenia,
  • uszkodzenia całej instalacji.

Zwarcie w instalacji bywa także niebezpieczne dla człowieka. Prowadzi najczęściej do porażenia prądem. Na skutki porażenia wpływa napięcie prądu, częstotliwość oraz natężenie. Wielkie znaczenie ma także, jak długo organizm ma z nim kontakt.

Elektryczność oddziałuje na najważniejsze układy ciała, między innymi: układ mięśniowy i nerwowy. Mięśnie kurczą się gwałtownie, dochodzi do utraty przytomności, problemów z oddychaniem oraz migotania komór serca, co może być przyczyną śmierci.

Aby temu przeciwdziałać, warto wprowadzić szereg prostych rozwiązań, które w znaczący sposób podnoszą komfort oraz bezpieczeństwo codziennego używania urządzeń elektrycznych w naszych domach.

Ochrona przeciwporażeniowa – podstawowe zasady

W celu ochrony ludzi w domach mieszkalnych i innych pomieszczeniach, w których pojawia się instalacja elektryczna, stworzono zasady ochrony przeciwporażeniowej. Precyzuje ona, co wolno, a czego nie należy robić, jeśli chcemy czuć się bezpiecznie i zminimalizować ryzyko wypadku.

Jednym z najważniejszych elementów jest stosowanie urządzeń mających odpowiedni stopień ochronności IP. Skala ta określa, czy dany produkt jest zabezpieczony przed ciałami stałymi (pierwsza z cyfr) oraz przed wilgocią i zachlapaniem wodą (druga z cyfr).

Dlaczego to tak ważne? Przydaje się to w pomieszczeniach o wysokim zapyleniu (warsztaty, piwnice) oraz podwyższonym ryzyku zalania urządzenia elektrycznego wodą (kuchnia, łazienka). Dzięki zastosowaniu lamp oraz wszelkich innych urządzeń o wysokim stopniu ochronności, nie musimy obawiać się ich uszkodzenia, nawet w trudnych warunkach, również poza budynkiem, na przykład w przydomowej przestrzeni wypoczynkowej.

Zasady ochrony przeciwporażeniowej definiują również, jakie urządzenia możemy zainstalować w danej przestrzeni. Świetnym przykładem jest łazienka. Wyróżnia się w niej bowiem aż 3 strefy specjalne, w których nie można na przykład montować gniazd ani włączników elektrycznych, a wszystkie pojawiające się w nich oprawy oświetleniowe, muszą być szczególnie odporne na zachlapanie wodą.

Gniazda przeciwbryzgowe – ochrona przed wodą

W pomieszczeniach, w których panują szczególne warunki, stosuje się również specjalne, dedykowane rozwiązania. Zalicza się do nich gniazda hermetyczne, nazywane też inaczej przeciwbryzgowymi.

Mają za zadanie uchronić urządzenie przed dostaniem się wody do wnętrza. Gniazdo jest wyposażone w klapkę z tworzywa sztucznego, którą dodatkowo wzmacnia się silikonową uszczelką, co znacząco zmniejsza ryzyko dostania się kropelek wody do wnętrza. Ryzyko wystąpienia zwarcia staje się zatem minimalne.

Wyłączniki różnicowoprądowe – dodatkowe zabezpieczenie do domu

Czasami warto zainwestować w dodatkowe produkty, które zwiększają bezpieczeństwo. Należy do nich bez wątpienia wyłącznik różnicowoprądowy. Jego zadaniem jest rozłączenie obwodu, w chwili gdy urządzenie wykryje, że prąd z niego wypływający nie jest równy temu, który do niego wraca. Urządzenie jest w stanie wykryć o wiele mniejsze różnice w prądzie niż standardowe zabezpieczenia, dlatego też staje się rozwiązaniem powszechnie stosowanym już nie tylko w zakładach pracy, ale też w domach mieszkalnych.

Wyłącznik zmniejsza ryzyko porażenia prądem przez dotyk pośredni i bezpośredni, a przy tym ogranicza zniszczenia w samym sprzęcie elektrycznym i całej instalacji.

Bezpieczni i spokojni w domowym zaciszu

Codzienne funkcjonowanie w domu powinno być spokojne i naprawdę przyjemne. Warto zadbać o zapewnienie sobie i bliskim maksymalnego bezpieczeństwa oraz o wyeliminowanie niepotrzebnego ryzyka. Opisane powyżej rozwiązania pomagają cieszyć się domem bez obaw o porażenie prądem.

***

Szukasz skutecznych porad na temat instalacji elektrycznej do domu? Koniecznie odwiedź stronę Gajwer pełną sprawdzonych pomysłów.

Instalator

RELATED ARTICLES