24 lipca, 2024
  • 1:12 am Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
kosiarka

Kosiarka jest jednym z podstawowych narzędzi każdego posiadacza ogrodu. Jednak aby służyła nam przez długi czas, musimy pamiętać o jej odpowiedniej konserwacji. Jak zatem dbać o nasze urządzenie zarówno w czasie sezonu, jak i zimą, by mieć pewność, że nie zawiedzie nas przez lata? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Jak prawidłowo konserwować akumulator?

Akumulator do kosiarki jest chemicznym źródłem prądu. Oznacza to, że w jego wnętrzu zachodzą liczne procesy chemiczne, nawet wówczas, kiedy nasze urządzenie pozostaje nieużywane przez kilka miesięcy. Jeżeli więc akumulator do kosiarki przechowujemy w nieprawidłowy sposób, to na wiosnę może się okazać, że zupełnie nie nadaje się już on do użytku.

Jeśli chcemy uniknąć przykrej niespodzianki na początku nowego sezonu, nie zostawiajmy akumulatora w pomieszczeniu, w którym zimą temperatura może spaść poniżej zera. Po drugie koniecznie odłączajmy go od zasilania. Ponadto starajmy się także raz na dwa miesiące przeprowadzać tzw. ładowanie konserwujące. Do akumulatora należy podpiąć wówczas prostownik i ładować urządzenie prądem równym 1/10 pojemności akumulatora przez 10 godzin. Jeśli szukasz solidnego akumulatora do swojej kosiarki, jeszcze dziś zajrzyj na: https://ogrodexmilicz.pl, gdzie znajdziesz model idealny do Twojego sprzętu.

Dbanie o ostrza

Nim przystąpimy do konserwacji ostrzy, musimy ustawić kosiarkę w odpowiedniej pozycji – czyli świecą do góry. Należy zachować przy tym szczególną ostrożność i upewnić się, że stoi ona stabilnie. Ostrza możemy oczyścić zwykłą szczotką. Do tego zadania dobrze sprawdzi się także sprężone powietrze ze sprężarki.

Nie używajmy natomiast myjek ciśnieniowych, gdyż woda mogłaby uszkodzić takie elementy jak np. wlew paliwa, oleju, łożyska czy uszczelniacze. Aby kosiarka prawidłowo spełniała swoje zadanie, jej noże muszą być także dobrze naostrzone. Jeżeli czujemy się na siłach, możemy zrobić to samodzielnie, np. za pomocą pilnika do metalu. Znacznie bezpieczniej jednak jest powierzyć to zadanie doświadczonym fachowcom.

Pamiętajmy, że zaostrzone i oczyszczone noże warto też naoliwić, aby zabezpieczyć je przed rdzewieniem. Nie zapominajmy również o odpowiednim ich wyważeniu.

Co kryje się pod obudową?

Robiąc przegląd naszej kosiarki, powinniśmy skontrolować stan znajdującego się pod obudową silnika. On również musi zostać od czasu do czasu oczyszczony z resztek trawy. Po zdjęciu pokrywy sprawdźmy, czy śruby i nakrętki są dobrze dokręcone. Ponadto, jeśli mamy kosiarkę spalinową, konieczne jest skontrolowanie poziomu oleju i w razie potrzeby dolanie odpowiedniej ilości płynu.

Instalator

RELATED ARTICLES