15 czerwca, 2024
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
strugarka

W tym artykule pokarzemy jakie parametry posiadają strugarki czterostronne. Aby opis był bardziej konkretny niż abstrakcyjny, będziemy odwoływać się do wybranego sprzętu i jego opisu.

Silniki Strugarek

Mówi się, że sercem każdej maszyny jest jej silnik. W przypadku strugarek czterostronnych tych serc jest kilka. Różnią się od siebie mocą. Tę producenci podają w kilowatach.

Najczęściej podobną do siebie mają silniki odpowiedzialne za poszczególne wrzeciona, choć tu też istnieją różnice. Przykładowo w często wybieranej przez klientów strugarce TIMBERMAX 5-20 Deluxe mamy 5 wrzecion: 1. dolne 5,5 kW, 2. prawe 5,5 kW, 3. lewe 5,5 kW, 4. górne 7,5 kW, 5. dolne 5,5 kW. Jak pewnie zauważyliśmy, jedno z wrzecion posiada mocniejszy silnik od reszty.

Istnieją różne układy wrzecion (a co za tym idzie silników) – zazwyczaj jest ich 4 – 6. Do tego oprzyrządowania wrócimy w dalszej części artykułu.

Oprócz silników napędzających wrzeciona, strugarki posiadają jeszcze słabsze silniki: posuwu oraz silnik ustawiania wysokości. Razem z mocą silników wrzecion składają się na moc całkowitą.

Wrzeciona

Wprawione w ruch obrotowy rzędu kilku tysięcy obrotów na minutę (w omawianym wcześniej modelu wynosi 6800 obrotów na minutę) wrzeciona pozwalają na precyzyjne struganie drewna. Producenci podają średnicę wrzeciona oraz minimalną i maksymalną średnicę narzędzia, które w nim osadzamy. Podobnie jak w przypadku silników – tu też występują drobne różnice.

Posuw

Bardzo ważnym elementem strugarki jest mechanizm posuwu. Zaopatrzony jest w specjalne walce umożliwiające przesuwanie drewna do elementów tnących. Prędkość posuwu jest regulowana – w omawianym modelu wynosi między 8. a 33. Metry materiału na minutę, choć istnieją strugarki niemal dwa razy szybsze.

Jeżeli mówimy już o transporcie materiału do elementów tnących, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden parametr. Producenci wspominają o minimalnej długości materiału, jaką można podać strugarce. Co ważne – wartości te różnią się znacząco od siebie w zależności czy kładziemy drewno pojedynczo, czy seryjnie. W TIMBERMAX 5-20 Deluxe mówimy odpowiednio o 25. centymetrach i 59. centymetrach długości.

Inne wartości

Do innych wartości, które mogą być dla nas istotne, to rozmiar, jaki mają króćce odciągowe i w jakiej liczbie występują. Jest to ważne, aby móc odpowiednio zamontować odciągi do trocin.

Aby należycie dbać o sprzęt, sprawdźmy także, ile barów maksymalnie może mieć podłączone sprężone powietrze.

I na koniec najważniejsze: szerokość i wysokość strugania. W przypadku modelu, który służy nam za przykład, jest to kolejno: 20 – 200 mm oraz 8 – 125 mm.

Zakup oraz profesjonalne doradztwo: Strugarka Czterostronna.

Instalator

RELATED ARTICLES