Nie ma drugiego równie prywatnego wnętrza w mieszkaniu czy domu, co sypialnia. W niej śpimy, relaksujemy się i odpoczywamy, z dala od zgiełku i świata. Powinna być to zatem przestrzeń, w której czujemy się naprawdę dobrze. Jednym z kluczowych aspektów kreowania charakteru wnętrza jest oczywiście właściwie dobrane oświetlenie. Jak powinno ono wyglądać w sypialni, żebyśmy w niej z chęcią przebywali i mogli bez trudu wykonywać rozmaite czynności?
Podstawowe zasady oświetlania sypialni
Sypialnia, podobnie jak wszystkie inne przestrzenie domowe, powinna być wyposażona w trzy rodzaje oświetlenia. Musi się w niej zatem znaleźć lampa główna, lampki zadaniowe oraz światło dekoracyjne.
Jako oświetlenie główne najczęściej stosuje się lampy sufitowe (np. plafony) lub produkty wiszące. Coraz popularniejsze stają się rozbudowane żyrandole, które niekoniecznie muszą przypominać te najbardziej klasyczne rozwiązania.
W roli oświetlenia zadaniowego w sypialni zazwyczaj występują lampy nocne. Najpopularniejsze są modele stojące na szafkach przy łóżku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w tej roli wykorzystać kinkiety lub niewielkie lampy wiszące.
Oświetlenie dekoracyjne, choć nie jest obowiązkowe, z punktu widzenia funkcjonalności wnętrza, ma w nim jednak konkretną rolę. Spaja przestrzeń wizualnie, nadaje charakter, a także pozwala na przyjemne relaksowanie się.
Trzeba pamiętać, że nie tylko rodzaj lamp jest istotny. Liczy się też temperatura barwowa wszystkich źródeł światła. Ponieważ sypialnię wykorzystuje się do wypoczynku, warto postawić na lampy, dające światło ciepłobiałe, które wycisza, pomaga odpocząć i zebrać siły nawet po trudnym dniu.
Jeśli pomieszczenie jest natomiast używane do różnych celów, na przykład pracujemy w nim, trzeba też wprowadzić przynajmniej jedną lampę zadaniową, ze światłem zimnobiałym. Dostosujmy temperaturę światła do naszych potrzeb i charakteru wnętrza.
Najmodniejsze lampy do sypialni w sezonie 2019-2020
Sypialnia to przestrzeń przeznaczona przede wszystkim do wypoczynku. W niej relaksujemy się po długim dniu w pracy, zbieramy siły i śpimy. Z tego względu musi być ona szczególnie przytulna, ciepła i przyjazna.
Oprócz mebli, za budowanie odpowiedniej atmosfery odpowiada właściwie dobrane oświetlenie. W poprzedniej części tekstu skupiliśmy się na rodzajach oświetlenia, teraz opowiemy o wyglądzie opraw. Właściwie dobrane lampy mogą bowiem stanowić kluczowy punkt aranżacji.
Obecnie do najpopularniejszych nurtów, idealnych do sypialni, zalicza się:
- geometryczny minimalizm,
- naturalne style skandynawskie,
- eleganckie art déco,
- nonszalanckiego nomadę.
Minimalizm towarzyszy nam od dłuższego czasu. Stawia na prostotę, oddziaływanie czystych brył. Liczą się wysokiej jakości materiały. Lampy w minimalistycznej sypialni są zazwyczaj ascetyczne i geometryczne, bez nadmiernej dekoracji. Szczególnie dobrze sprawdza się mleczne szkło, gładka i wypolerowana powierzchnia metalu. Dzięki temu, produkty oświetleniowe dodają przestrzeni sporo nowoczesności, zbliżonej nawet do stylu hi-tech.
Style skandynawskie to również odmiana minimalizmu, w której dominują naturalne surowce. Mogą się pojawiać elementy z drewna. Wiele lamp ma drewniane elementy konstrukcyjne, a w tym sezonie szczególnie modne są produkty o drewnianych osłonach żarówki, zamiast klasycznego klosza. Drugim surowcem, który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, są oczywiście tekstylia. Abażury z bawełny lub lnu sprawdzają się świetnie, dodając sporo przytulności i ciepła do wnętrza.
Miłośnicy tradycyjnej elegancji mogą z kolei postawić na znów niezmiernie modne art déco, pełne przepychu, klasy i geometrycznej symetrii. Styl ten uwielbia eleganckie materiały wykończeniowe, jak egzotyczne gatunki drewna, naturalne kamienie (szczególnie marmur i alabaster). Lampy powinny być skrajnie proste, o mocno zgeometryzowanej bryle. Mogą wyróżniać się subtelną dekoracją w formie stylizowanych ornamentów, najlepiej w czerni i bieli. Warto stawiać na najbardziej klasyczne oblicza elegancji.
Na zupełnie przeciwnym biegunie znajduje się natomiast styl globalnego nomady, czyli luz i bogactwo pamiątek. Nomada łączy minimalizm z kolekcjonerstwem, zielenią i bogactwem pamiątek. Obok peruwiańskiego dywanu, może się bowiem znaleźć lekko industrialna lampa, nawiązująca do stylu modern vintage. Oświetlenie buduje nastrój przytulności i sprawia, że każdy w takim wnętrzu czuje się, jak w domu.
Budowanie wnętrza światłem
Bez względu na to, który styl wybierzemy, sypialnia powinna być przede wszystkim przytulna i przyjazna użytkownikom. Zadbajmy zatem o to, żeby z pomocą światła stworzyć miejsce, do którego będziemy wracać z prawdziwą przyjemnością.
***
Szukasz pomysłu na idealne oświetlenie? Odwiedź stronę Azzardo i dowiedz się, jakie rozwiązania są obecnie najpopularniejsze.
RELATED ARTICLES
Kontakt z redakcją
kontakt@beeseo.pl
Katowice, Porcelanowa 23
+48 510938313
Ostatnie wpisy
- Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
- Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
- Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
- Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
- Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
- Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
- Chlor vs sól – jak czyścić i dezynfekować baseny ogrodowe?
- Sztuczna Trawa na Tarasie i Balkonie: Zielona Oaza Nowoczesności
- Łatwa Pielęgnacja Trawnika dla Nowoczesnych Ogrodów
- Ochrona przed szkodnikami w nieruchomościach wynajmowanych
- Buduj z głową – sekrety sklepu budowlanego online
- Jakie zamki do furtki wybrać, aby zapewnić bezpieczeństwo?