24 lipca, 2024
  • 1:12 am Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
półki drewniane

Zwykło się myśleć, że jeżeli w domu dużo się czyta, kupuje się sporo książek, to warto mieć dla nich odpowiednie miejsce. Najczęściej potrzebne są wtedy drewniane półki, bo najzwyczajniej w świecie, książki się na nich świetnie prezentują. Wystarczy wejść do pierwszej, lepszej biblioteki i przekonać się, że robi to naprawdę spore wrażenie. Ciekawe jednak jest to, że książki, które aktualnie czytamy, rzadko odkładane są na półkę. Raczej wolimy ją mieć przy sobie. W zależności od tego, gdzie lubimy czytać i spędzać czas z lekturą.

Oczywiście nie tylko książki dobrze się prezentują na półkach. W zależności od domowników, ich przyzwyczajeń, można na nich spotkać rozmaite przedmioty. Od ozdób, przez płyty z muzyką, filmami po doniczki z kwiatami, wazony itp. A jednak to książki chyba najczęściej wędrują z miejsca na miejsce, kiedy zaczynamy którąś z nich czytać. Można mieć wrażenie, że półki drewniane nadają się na to, co już za nami. A to, co przed nami musi trochę z nami poprzebywać, żeby kiedyś trafić na swoje miejsce.

Nie dzieje się tak przecież ani z ozdobami, ani nawet z płytami na filmy, czy muzykę. Najczęściej słuchamy lub oglądamy w jednym pomieszczeniu. Nie weźmiemy ich do kuchni, chyba, że mamy tam zainstalowany odpowiedni sprzęt do odtwarzania. Ale jeżeli tego nie mamy, to te przedmioty raczej nie wędrują po mieszkaniu wraz z nami.

Gdzie jest ich miejsce

Ciekawe byłoby podpatrzeć, jak podręczniki, lektury wędrują po mieszkaniu na przykład nauczyciela. Podobnie można pomyśleć o książkach wypożyczonych z biblioteki, czy od znajomych. Czy one ląduje ostatecznie na półce z książkami, czy szuka się dla nich innego miejsca. Na przykład przy nocnej szafce w sypialni lub nawet we wspomnianej wcześniej kuchni.  Wypożyczamy przecież nie po to, żeby powieść, tom poezji, czy jakiś podręcznik do nauki odłożyć na półkę. To raczej niemożliwe. Co innego, jeżeli spełni ona swoje zadanie, wszystko przeczytamy lub dowiemy się tego, co nas interesowało. Wtedy chyba tak – odkładamy na półkę z książkami. Być może nawet w miejsce specjalnie do tego przeznaczone, żeby mieć w jednym punkcie wszystko, co wymaga oddania.

Odpowiednia atmosfera

Ciekawe jest to, że najczęściej na półkach mamy książki przeczytane, do których być może już nie wrócimy, a na pewno nie do wszystkich. A jednak wypełniają one nam przestrzeń i nadają odpowiedniej atmosfery. Nie są jak rzeczy, z których wyrastamy lub które wyblakły ze starości. Mało tego, czasami nawet poplamione, popisane, nieco zniszczone – w żaden sposób nam nie przeszkadzają. A nawet – niektóre – mają dla nas większą wartość.

Instalator

RELATED ARTICLES