15 czerwca, 2024
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
panele słoneczne

Nagły i intensywny wzrost popularności fotowoltaiki doprowadził do tego, że nawet panele fotowoltaiczne doczekały się swoich różnorodnych odmian. Ten, kto postanowi zastosować je na wybranym budynku, będzie musiał najpierw zaznajomić się z tymi odmianami i ustalić, która z nich właśnie u niego zadziałałaby najlepiej, wykazując się najwyższą sprawnością i zdolnością do spełniania podstawowych funkcji. Panele mogą być przede wszystkim monokrystaliczne bądź polikrystaliczne, choć coraz częściej zdarza się też, że wykonuje się je z krzemu amorficznego, czyli jeszcze innego typu materiału. Co warto więc o tych odmianach wiedzieć? Czym się one różnią i którą z nich można uznać za niezawodną i zarazem najlepszą?

Więcej informacji: https://make-build.pl/

Największą popularnością na pewno cieszą się monokrystaliczne panele słoneczne. Są to panele dość uniwersalne i bardzo wysokojakościowe, tworzone ze sprasowanego bloku krzemowego. Największą ich zaletą jest jednak ogólna sprawność. W przypadku paneli monokrystalicznych wynosi ona nawet do dwudziestu procent, czyli na tle pozostałych paneli fotowoltaicznych wypada zdecydowanie najlepiej. Panele te mogą działać perfekcyjnie nawet i przed dwadzieścia pięć lat. Teoretycznie powinny być oczywistym wyborem, ale – jak zawsze – nawet tu tkwi mały haczyk, a jest nim niestety wysoka cena tego rozwiązania.

Więcej informacji: https://pomalujdom.pl/

Na szczęście fotowoltaika jest dostępna na każdą kieszeń. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zastosowanie najlepszych i jednocześnie najdroższych paneli monokrystalicznych, powinny zainteresować się tymi polikrystalicznymi. Na pierwszy rzut oka przypominają one swój odpowiednik, ale wykazują się nieco niższą sprawnością, wynoszącą mniej więcej 15%. Panele polikrystaliczne to jednak taki fajny kompromis między super drogimi panelami monokrystalicznymi a niskojakościowymi, aczkolwiek tanimi panelami cienkowarstwowymi. Te ostatnie panele słoneczne, czyli właśnie panele cienkowarstwowe, raczej nie powinny być przez nikogo wybierane.

Więcej informacji: https://dom-design.pl/

Instalator

RELATED ARTICLES