23 listopada, 2024
  • 4:06 pm Mikrocement na ścianie – nowoczesny sposób na odświeżenie wnętrza
  • 1:12 am Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
ocieplenie fundamentów

Termomodernizacja budynku ma bardzo ważne znaczenie dla utrzymania odpowiednich temperatur w jego wnętrzu, bez względu na pogodę i warunki atmosferyczne. Przez nieocieplone ściany może uciekać nawet 30% ciepła. Niższe temperatury w pomieszczeniach oznaczają potrzebę dodatkowego ogrzewania budynku, co przekłada się bezpośrednio na wyższe rachunki za energię grzewczą. Tylko profesjonalnie wykonana termomodernizacja budynku może powstrzymać ucieczkę ciepła i przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji budynku. Prace termomodernizacyjne polegają na ociepleniu nie tylko ścian i dachu, ale również fundamentów.

Konieczne prace przed rozpoczęciem ocieplania fundamentów

Ocieplanie fundamentów jest często pomijanym etapem termomodernizacji budynku, przede wszystkim ze względu na ekonomię czasu i chęć obniżenia kosztów inwestycji. Zdarza się, że prace ociepleniowe na poziomie fundamentów odkłada się w czasie, uważając je za mniej istotne niż ocieplanie ścian. Mimo, że ściany zewnętrzne wydają się być bardziej narażone na ucieczkę ciepła i działanie czynników zewnętrznych, to w praktyce okazuje się, że fundamenty są bezpośrednio i stale narażone na działanie wilgoci i zimna od gruntu, a na ich poziomie również dochodzi do ucieczki ciepła.

Zanim zaczniesz ocieplać fundamenty za pomocą płyt styropianowych, powinieneś pomyśleć o wykonaniu profesjonalnej hydroizolacji. To jest w pewnym sensie zabezpieczenie przed zawilgoceniem, chroniące ławy fundamentowe przed podciąganiem wody z poziomu gruntu. Pominięcie lub odłożenie w czasie tego etapu prac termomodernizacyjnych, może skutkować pochłanianiem wilgoci przez fundamenty niczym gąbka wodę. Gromadząca się wilgoć z kolei przenika dalej – w górne części budynku, stanowiąc duże zagrożenie dla jego konstrukcji nośnej.

Hydroizolację umieszcza się na styku ław oraz ścian fundamentów, a pomiędzy ścianami zewnętrznymi a fundamentowymi układa się jej dodatkową warstwę. Ta dodatkowa warstwa ma za zadanie chronić fundamenty przed powstającymi, wskutek dużych obciążeń i podczas osiadania budynku, pęknięciami.

Ocieplenie ścian fundamentowych od wewnątrz

Jeszcze w latach ‘90 ocieplanie fundamentów traktowano jako inwestycję zbyteczną, tym bardziej że nie było aż tak restrykcyjnych norm co do współczynnika przewodzenia ciepła różnych elementów budynku. To był główny powód, dla którego wówczas nie stosowano żadnych materiałów do izolacji termicznej fundamentów. Nawet zastosowanie kilkucentymetrowej warstwy izolacyjnej nie było wystarczające i nie chroniło fundamentów przed ucieczką ciepła do gruntu przez dolną część ściany parteru i górną część betonowej ściany fundamentowej.

Ocieplenie ściany fundamentowej od zewnątrz

Do izolacji fundamentów od zewnątrz stosuje się zwykle dwa rodzaje styropianu – styropian EPS oraz styrodur. Styropian EPS odznacza się dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła, mieszczącym się w przedziale 0,030-0,042 W/(mK). Jest on najczęściej stosowanym materiałem do ocieplania fundamentów. Styrodur, zwany również styropianem XPS wykazuje większą odporność na uszkodzenia i ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła. Równie popularne jest ocieplanie fundamentów za pomocą pianki poliuretanowej, zwanej również pianką PUR. Jej stosowanie jest o wiele bardziej wymagające niż izolacja styropianem. Aplikacja tego produktu polega na zastosowaniu metody natryskowej. Rozwiązanie to pomaga osiągnąć najwyższy współczynnik przewodzenia ciepła, zawierający się w przedziale 0,020-0,024W/(mK). Ze względu jednak na bardzo wymagającą aplikację, metoda ta jest również dość kosztowna.

Instalator

RELATED ARTICLES