15 czerwca, 2024
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
windy osobowe

Dźwigi osobowe, nazywane także elektrycznymi czy po prostu windami są urządzeniami codziennego użytku. Każdego dnia miliony osób przemieszczają się windami w ciągach komunikacyjnych domów mieszkaniowych, komercyjnych i gospodarczych. Dźwig elektryczny to nie jedynie wygoda komunikacyjna w życiu codziennym, zrewolucjonizował on także oddziaływanie kopalń oraz ogromnych wytwórni. Winda to mechanizm zwiększający dostosowywany do dźwignic, więc środków przewozu o niewielkim zakresie oraz ruchu przesuwanym, pionowym czy poziomym.

Windy osobowe oraz ich działanie

Dźwig elektryczny, nazywany popularnie windą, to narzędzie służące do przewozu osób czy produktów w prostych ciągach komunikacyjnych. Winda porusza się wewnątrz szybu (pomieszczenia wydzielonego dla dźwigu oraz przylegających do niego instalacji), zatrzymując się na określonych postojach – poziomach. Ma kabinę czy platformę poruszającą się po prostych prowadnicach. Szyb może być zgięty w stosunku do pionu maksimum do 15°. Dźwigi wykorzystywane są w domach mieszkalnych, biurowych, komercyjnych i przemysłowych – w wytwórniach lub kopalniach.

Udźwig nominalny oraz obliczeniowy

Udźwig nominalny to obarczenie w kg, jakie zostało dopuszczone do rozliczeń napędu. Udźwig obliczeniowy to wielkość, jaka została dopuszczona do wytrzymałościowych wyliczeń ważnych elementów konstrukcyjnych oraz przeważnie jest to waga maksymalnej liczby osób, jakie mieści narzędzie na danej przestrzeni kabiny. Jest zasadniczy związek między udźwigiem, optymalną liczbą osób, natomiast przestrzenią.

Maksymalny poziom bezpieczeństwa

Wszelkie nowe windy osobowe Kraków wyposażone są w narzędzia chroniące przed niepotrzebną prędkością kabiny w górę oraz dół (chwytaki dwukierunkowego oddziaływania) i ochrony modułów mobilnych (kół linowych w maszynowni oraz przeciwwagi w podszybiu). Gdyby chwytacze nie zdążyły zahamować kabiny pędzącej dół, ratunkiem są zderzaki zamontowane w podszybiu. Zderzak w trakcie akcji zatrzymywania kabiny przyjmuje na siebie impet oraz płaszczy się choćby o 90 % własnej objętości.

Dźwig osobowy dla osób niepełnosprawnych

Dźwig osobowy dla niepełnosprawnych może spowodować, iż budynek, w jakim jesteśmy, jest wygodny oraz pewny. Osoby niepełnosprawne borykają się z różnorodnymi utrudnieniami w wielu sytuacjach. Z pozoru proste wejście po schodach jest już wielkim kłopotem. Winda osobowa pomaga w poruszaniu się po piętrach, gwarantując osobie niepełnosprawnej komfort oraz zabezpieczenie. Obecnie obecność windy osobowej w domach mieszkalnych, służbowych czy publicznych wydaje się standardem.

Instalator

RELATED ARTICLES