2 marca, 2024
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
  • 2:38 am Sztuczna Trawa na Tarasie i Balkonie: Zielona Oaza Nowoczesności
  • 4:18 am Łatwa Pielęgnacja Trawnika dla Nowoczesnych Ogrodów
  • 3:54 pm Ochrona przed szkodnikami w nieruchomościach wynajmowanych
  • 5:54 am Buduj z głową – sekrety sklepu budowlanego online
opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne. Dotyczy to nie tylko dużych firm, ale także niewielkich, indywidualnych gospodarstw domowych. Czy rzeczywiście generowanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego jest aż tak opłacalne? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Dbałość o środowisko

Inwestowanie w OZE to dbanie o środowisko. Dzięki panelom fotowoltaicznym otrzymujemy darmową energię ze słońca, a nadwyżki prądu możemy oddać do sieci. Jeżeli będziemy ich później potrzebowali, oczywiście przysługuje nam prawo ich odbioru. Tak naprawdę, sieci fotowoltaiczne pozwalają wykorzystać 70 lub 80% pobranej energii. Generowanie prądu w ten sposób nie powoduje wydzielania się jakichkolwiek szkodliwych związków do atmosfery.

Instalacja fotowoltaiczna jest bardzo cicha, ale także wytrzymała. Na ogół firmy montażowe gwarantują wytrzymałość komponentów na najbliższe 25-30 lat. To także możliwość pozyskania energii bez względu na warunki atmosferyczne. Wbrew powszechnej opinii, nawet przy pełnym zachmurzeniu panele absorbują promieniowanie i produkują prąd. Dzieje się tak dzięki promieniowaniu rozproszonemu, które dociera do powierzchni Ziemi.

Oszczędność pieniędzy

Największą zaletą fotowoltaiki jest oczywiście oszczędność pieniędzy. Jeszcze kilka lat temu instalacja tego typu była bardzo droga. Obecnie, narastająca konkurencja wymusiła spadek cen, a państwo umożliwia uzyskanie wysokiego dofinansowania (nawet do 80% w zależności od gminy). Więcej informacji na temat opłacalności inwestycji w fotowoltaikę: https://sunergo.pl/blog/oplacalnosc-fotowoltaiki/

Koszt instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym zwraca się już po 7-8 latach korzystania. Po tym czasie rachunki, jakie będziemy płacili za prąd będą symboliczne. Co ważniejsze, decydując się na takie rozwiązanie uniezależniamy się od zmian cen prądu. W świetle nieustannie zapowiadanych przez rząd podwyżek cen energii elektrycznej ma to niebagatelne znaczenie.

Warto także pamiętać o tym, że instalacja umożliwiająca korzystanie z OZE istotnie podnosi wartość nieruchomości na wypadek, gdybyśmy planowali jej sprzedaż.

Wygoda korzystania

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie bezobsługowe oraz bezawaryjne. Nie wymagają one także konserwacji. Panele są odporne na trudne warunki atmosferyczne, nie szkodzi im deszcz, śnieg lub grad. Technologia umożliwia także ich położenie na gruncie (np. w ogrodzie) jeżeli ekspozycja dachu jest niekorzystna. Sam montaż jest szybki, łatwy i nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, zaufajmy firmom, które specjalizują się w montażu takich urządzeń. Dzięki temu zyskamy pewność, że sprzęt zamontowany jest prawidłowo, unikniemy ryzyka zacienienia paneli lub błędnego dobrania mocy. Fotowoltaika to dobry sposób oszczędzania pieniędzy, który przyczynia się także do ochrony środowiska.

Instalator

RELATED ARTICLES