15 czerwca, 2024
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
światłowody

Dzięki olbrzymiej przepustowości instalacje telekomunikacyjne bazujące na światłowodach cieszą się coraz większą popularnością, skutecznie wypierając instalacje starego typu korzystające z tradycyjnych przewodów z rdzeniem miedzianym. Do budowy instalacji światłowodowych wykorzystuje się różne rodzaje akcesoriów. Przykładem tego typu sprzętu są pigtaile i złącza światłowodowe, profesjonalne przełącznice światłowodowe, mufy i skrzynki na zapas kabla.

Elementy profesjonalnej instalacji światłowodowej

Podstawą każdej nowoczesnej instalacji bazującej na wykorzystaniu pełni potencjału kabli światłowodowych są służące ich prowadzeniu rurociągi kablowe lub profesjonalne kanały techniczne. Do ich przygotowania wykorzystuje się mikrorury i rury osłonowe różnych typów. Ważnym elementem rozbudowanych instalacji telekomunikacyjnych są także specjalne mufy, służące łączeniu światłowodów pigtaile, złącza światłowodowe i różnego rodzaju adaptery, a także przeznaczone do wykorzystania w centrach telekomunikacyjnych, przez operatorów internetowych lub dostawców telewizji kablowej, duże przełącznice światłowodowe w formie szaf stojących lub mniejszych szafek wiszących przystosowanych do montażu zewnętrznego. Uliczna przełącznica światłowodowa zapewnia wygodny dostęp do światłowodów, pozwalając na łatwą rozbudowę instalacji i podłączenie do niej nowych odbiorców. Ważnymi elementami rozbudowanych instalacji są także specjalne skrzynki na zapas kabla światłowodowego.

Instalacja światłowodów

Do budowy instalacji telekomunikacyjnej potrzebny jest wysokiej klasy światłowód, który najczęściej prowadzi się pod ziemią przy wykorzystaniu wielofunkcyjnego kanału technologicznego lub przygotowanego w tym celu rurociągu kablowego, w mikrorurach lub wiązkach mikrorur. Do rozprowadzenia instalacji, doprowadzenia jej do wielu użytkowników, wykorzystuje się przełącznice światłowodowe. Gdy elementy instalacji wymagają łączenia światłowodów w sieci podziemnej, do osłony połączeń wykorzystuje się specjalne mufy światłowodowe, a do wykonania połączeń, wykorzystuje się charakterystyczne pigtaile i różne rodzaje złączy światłowodowych. Przełącznica światłowodowa jest rodzajem profesjonalnej mufy zapewniającej wygodniejszy dostęp do miejsca łączenia światłowodów. 

Przy tworzeniu instalacji telekomunikacyjnych wykorzystujących światłowód używa się wielu różnych akcesoriów, od zwykłych rur osłonowych i mikrorurek zaczynając, przez mufy światłowodowe, a na profesjonalnych przełącznicach światłowodowych stosowanych w dużych centrach telekomunikacyjnych kończąc.

Instalator

RELATED ARTICLES