28 stycznia, 2025
  • 8:20 pm Małro Projekt – Twoje biuro projektowe
  • 10:54 pm Eleganckie wejścia, które przyciągają wzrok
  • 10:10 pm Blacha trapezowa T55 – Wytrzymałość i funkcjonalność na Twoim dachu
  • 9:23 am Jaki narożnik wybrać?
  • 5:46 pm Profesjonalne ogrzewanie na najwyższym poziomie z Vaillant ecoTEC VC PRO
oświetlenie w garażu

W każdym pomieszczeniu użytkowym w naszych domach bezwzględnie potrzebujemy światła. W innym razie traci ono swoją funkcjonalność. Niemal każdy słyszał już o podstawowych zasadach oświetlania salonu, kuchni lub łazienki, czyli wnętrz, w których spędzamy sporo czasu na pracach domowych lub na przyjemnym odpoczynku. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, jak oświetlić garaż? Jeśli chcecie wiedzieć, jak to zrobić dobrze, dzisiejszy artykuł jest właśnie dla Was. Zapraszamy do lektury.

Funkcje oświetlenia w garażu

W większości domowych pomieszczeń wszystkie lampy dzieli się na trzy typy: oświetlenie główne, zadaniowe (boczne) i dekoracyjne. Każdy z nich ma do spełnienia konkretną funkcję użytkowo-ozdobną.

Czy faktycznie wszystkich tych elementów potrzebujemy w garażach? Wszystko zależy od tego, do czego wykorzystujemy te pomieszczenia.

Garaże stanowią najczęściej miejsce przechowywania pojazdów, a także domowy magazyn. Zdarza się, że wydziela się w nich również strefę warsztatową, do swobodnego i wygodnego majsterkowania. Ze względu na tak mocno roboczy charakter, pozbawiony cech reprezentacyjnych, trudno raczej oczekiwać dekoracyjności od aranżacji wnętrza. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy zadbać o ład, porządek i harmonię przestrzeni. Światło może być zdecydowanie w tym pomocne.

Rodzaje oświetlenia i lampy w garażach

W garażach najczęściej montuje się lampy techniczne. Muszą być szczelne, co opisuje międzynarodowa klasyfikacja urządzeń elektrycznych IP. Jest to szczególnie istotne, jeśli w pomieszczeniu pojawia się wysoka wilgotność lub regularnie wykonujemy w nim rozmaite prace warsztatowe.

Do prawidłowego i funkcjonalnego oświetlenia garażu najczęściej potrzebujemy przede wszystkim:

  • lampy/lamp głównych,
  • stojącej lampy zadaniowej,
  • podświetlenia LED.

Lampy główne to najczęściej produkty wiszące lub sufitowe. W zależności od wielkości pomieszczenia montuje się jedną lub dwie oprawy. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpiecznego przemieszczania się oraz bezproblemowego wykonywania prostych czynności manualnych.

Oświetlenie zadaniowe z kolei daje szansę na przeprowadzenie bardziej precyzyjnych działań. Lampy tego typu to zazwyczaj produkty stojące stołowe, które umieszcza się na blatach roboczych. Zdarzają się także warianty zawieszane nad stołem. Długie ramię lampy pozwala na niemal dowolne ustawienie jej, dopasowane do potrzeb majsterkowicza.

Niekiedy w garażach montuje się przy poziomie podłogi także listwy LED lub oczka wpustowe, które służą do podświetlenia części pomieszczenia. Bywa to szczególnie przydatne, jeśli parkujemy samochód w nocy i potrzebujemy się po prostu bezpiecznie przedostać się do drzwi wejściowych do domu, bez włączania wszystkich głównych lamp.

Czym powinna wyróżniać się dobra lampa do pracy w warsztacie?

Szczególnym typem lamp, które pojawiają się w garażach, są lampy techniczne do prac precyzyjnych.

Jak zostało to już wspomniane, zazwyczaj przyjmują formę produktów stojących stołowych, jednak trafiają się także inne rozwiązania, dopasowane do konkretnych wymagań przestrzeni roboczej lub upodobań majsterkowicza.

Czym powinna wyróżniać się taka lampa? Przede wszystkim musi być na tyle wysoka i duża, aby dokładnie oświetlić całą przestrzeń roboczą. Na stole do pracy nie mogą pojawiać się żadne zacienione obszary, które mogłyby utrudniać wykonywanie obowiązków, a przy tym męczyć wzrok.

Lampy powinny mieć długie ramię o regulowanej wysokości. Pozwala to dopasować ich wysokość do aktualnych prac.

Niezmiernie istotnym parametrem każdej lampy zadaniowej jest ilość światła. Standardowo natężenie powinno wynieść minimum 500-600 lx, co pozwala dostrzec wszelkie, nawet najdrobniejsze elementy. Jeśli planujemy jednak prace kreślarskie, montażowe lub mechaniczne, wówczas natężenie powinno być jeszcze wyższe.

Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia znacząco ułatwia codzienną pracę, a przy tym nie męczy nadmiernie wzroku. Możemy pracować wydajniej, bez uczucia przemęczenia.

Dobrze oświetlony garaż – wygoda i praktyczność

Podsumowując nasze rozważania, możemy stwierdzić, że garaż nie musi być najpiękniej zaaranżowanym pomieszczeniem w domu. Musi mieć za to odpowiednio zaplanowany i wykonany system oświetleniowy, gwarantujący swobodne przemieszczanie się oraz wykonywanie wszelkich prac manualnych.

Lampy do garażu powinny być trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz szczelne, aby do ich wnętrza nie dostawały się żadne ciała stałe ani wilgoć. Stawiajmy na sprawdzone rozwiązania, które zapewnią nam maksymalny komfort i wygodę użytkowania na długie lata.

***

Chcesz dowiedzieć się więcej o lampach technicznych do domu lub pracy? Na stronie: https://lampy.it znajdziesz sporo dodatkowych informacji i praktycznych porad ekspertów.

Instalator

RELATED ARTICLES