14 września, 2024
  • 1:12 am Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
duka

Istnieje kilka charakterystycznych stylów wnętrzarskich. Wśród nich za bardzo uniwersalny uchodzi styl skandynawski. Ozdoby, meble i dekoracje tego typu to prawdziwy hit wielu sezonów. Istnieją sklepy, które specjalizują się w takim asortymencie, jak Duka. Czym wyróżnia się skandynawskie wnętrze?

Historia pewnego jasnego wnętrza

Za ojca stylu skandynawskiego uchodzi szwedzki artysta z przełomu wieków XIX i XX, Carl Larsson. Opublikował album ze zdjęciami wnętrz własnego domu. Ilustracje pokazywały sielankowe, jasne przestrzenie, do których dochodziło mnóstwo światła. Larsson i jego żona urządzali wszystko samodzielnie. Łączyli stare meble z nowymi, niektóre elementy wyposażenia malowali farbami na inny kolor. Część mebli i ozdób zrobili sami. Całość urzekała prostotą, wygodą i, co najważniejsze, nie kosztowała wiele. Styl Larssonów szybko stał się modny. Uznano, że jest idealnie skrojony na miarę potrzeb klasy średniej. Dziś dodatki tego typu można znaleźć w sklepie Duka, więc znacznie łatwiej szukać inspiracji do swojego mieszkania. Zwolennicy estetyki skandynawskiej wiele rzeczy wykonują samodzielnie lub zmieniają wygląd już istniejących. Ta tendencja jest nadal stosowana, co daje ciekawe efekty.

W stronę światła

Skandynawskie wnętrza wymagają przede wszystkim światła. Wiele osób bierze to tak dosłownie, że nie zawiesza w oknach firan ani zasłonek. Dla zachowania prywatności mają żaluzje lub rolety, które są zasuwane tylko na czas spoczynku. Zamiłowanie do jasnego wnętrza objawia się także wybieraniem jasnych kolorów. Można je zauważyć na ścianach, meblach i w dodatkach, jak te ze sklepu Duka. W wariancie idealnym meble, lampy, tkaniny i dekoracje są tworzone z dostępnych materiałów, dzięki czego są osiągalne dla każdego. Po czym poznać skandynawskie wnętrze? Dziś powiedzielibyśmy, że jest ekologiczne. Meble i podłogi są wykonane z drewna, chodniki utkane z bawełny lub juty a obicia zrobione z filcu, lnu i płótna. Proste i skromne sprzęty opierają się wszelkim modom, przez co są ponadczasowe. W beżowych i pastelowych wnętrzach pozornie niewiele się dzieje. Specjaliści twierdzą jednak, że takie otoczenie to idealne wyciszenie dla naszych zmysłów.

Duka, czyli ładnie i estetycznie

Stonowana kolorystyka najważniejszych elementów nie wyklucza stosowania mocniejszych akcentów. Można je znaleźć w granatowych poduszkach lub kolorowych pledach, idealnych na chłodne dni. Północne motywy kuszą feerią barw na zastawach stołowych, wykonanych we wzory ludowe. Najlepiej zestawić je z jednokolorowym obrusem, którego kolor nie będzie konkurował z talerzem i miską. Dużą zaletą skandynawskiego designu jest to, że łatwo dopasować kolejne elementy do już istniejącej aranżacji. Neutralne tło można łączyć z podobnymi dodatkami, choć atrakcyjnie prezentuje się coś w zupełnie innym, mocnym kolorze. Takie przełamanie monochromatycznej aranżacji urozmaica wystrój i jest świetnym sposobem na sezonową zmianę w ulubionym pokoju. Styl skandynawski można śmiało wprowadzać zarówno do nowoczesnych, jak i starszych wnętrz, np. z boazerią. Wystarczy ją pomalować, aby zyskać świeżość i upragnione światło. Zwłaszcza że skandynawskim odpowiednikiem tej dekoracji są lamperie.

Zwolennicy przyjaznego, ciepłego wnętrza, do którego miło się wraca, z pewnością pokochają specyficzny styl rodem z północy. Skandynawia pasuje do pokoju dziecięcego, sypialni, salonu oraz kuchni. Dzięki temu całe mieszkanie można urządzić w swoim ulubionym stylu.

Instalator

RELATED ARTICLES