Ogrzewanie wodne czy elektryczne, czyli jak zapewnić ciepło w łazience?
Instalator 8 stycznia, 2020 0 COMMENTSIstnieje wiele rozwiązań grzewczych, które z chęcią stosujemy w domach. Właściwie dobrane systemy pozwalają zapewnić optymalną temperaturę, dając komfort, a także wpływając na wysokość rachunków za energię elektryczną. Istnieją przestrzenie w domu, które wymagają szczególnej uwagi oraz zapewnienia ciepła na wyższym poziomie niż w pozostałych pomieszczeniach. Mowa oczywiście o łazience, na której dziś chcielibyśmy się skupić.
Dlaczego ogrzewanie łazienki jest tak ważne?
W przypadku łazienek mamy do czynienia ze szczególnie problematyczną przestrzenią. To w niej bowiem się przebieramy i bierzmy kąpiel. Wyjście z wanny lub spod prysznica potrafi być bardzo trudne, zwłaszcza jeśli we wnętrzu panuje zbyt niska temperatura.
Aby zapewnić sobie maksymalny komfort, w łazienkach musi zapewnić sobie wyższą temperaturę niż w pozostałych, domowych pomieszczeniach.
Według obowiązujących w naszym kraju norm, we wszystkich wnętrzach w domu temperatura powinna wynosić 20 stopni Celsjusza. Wyjątek stanowi oczywiście łazienka, w której powinniśmy zapewnić aż 24 stopnie. Jak to zrobić? Trzeba pomyśleć o bardziej efektywnych systemach grzewczych.
Można to rozwiązać, przebudowując ogrzewanie w łazience lub stosując rozwiązania, które pomagają dogrzać przestrzeń, wspierając główny system.
Klasyczne systemy grzewcze – o czym trzeba pamiętać podczas rozbudowywania ich?
W nowoczesnych łazienkach używa się zazwyczaj dwóch rozwiązań, czyli:
- ogrzewania wodnego,
- ogrzewania elektrycznego.
Ogrzewanie wodne przyjmuje dwie formy. Może to być tradycyjne i wciąż cieszące się największą popularnością rozwiązanie konwekcyjne, z grzejnikami podłączonymi do pieca centralnego ogrzewania lub pompy wodnej. Oprócz niego coraz większym zainteresowaniem użytkowników prywatnych i biznesowych cieszy się także wodne ogrzewanie podłogowe, składające się z systemu rurek, układanych z różną gęstością pod powierzchnią płytek ceramicznych lub kamiennych. Instalacja również jest podpięta do pieca lub pompy wodnej.
Jakie zalety ma każdy z tych systemów?
Instalacja grzejnikowa jest tańsza w instalacji oraz w użytkowaniu. Gwarantuje przyjemne ciepło oraz tworzy przestrzeń do suszenia na przykład ręczników. Jej sporym mankamentem jest wielkość grzejnika – im więcej ciepła potrzebujemy, tym większy grzejnik trzeba zamontować. Nie jest to korzystne w niewielkich przestrzeniach łazienki, w której każdy centymetr powierzchni jest zazwyczaj cenny i przydatny.
Ogrzewanie podłogowe jest bardziej skomplikowane w montażu oraz nieco droższe w późniejszej eksploatacji. Daje jednak przyjemne ciepło oraz komfort przebywania w łazience, nawet po wyjściu spod prysznica. Jeśli planujemy rozbudować domową instalację z ogrzewaniem wodnym zasilanym piecem o ogrzewanie podłogowe w łazience, pamiętajmy, że wymaga ono niższej temperatury wody, stąd konieczne będzie zastosowanie specjalnego zaworu.
Poza ogrzewaniem wodnym coraz częściej szereg użytkowników decyduje się na rozwiązania elektryczne – mniej skomplikowane w montażu i dające szereg możliwości grzewczych.
Można na przykład wybrać praktyczne maty lub folie grzewcze, które działają w oparciu o promieniowanie podczerwone. Umieszcza się je pod powierzchnią płytek łazienkowych lub na ścianach. Gwarantuje przyjemne ciepło i komfort przebywania w łazience, choć jego koszt jest nieco wyższy niż w przypadku oszczędnego ogrzewania wodnego.
Oprócz rozwiązań podłogowych, producenci oferują również szereg radiatorów, czyli niewielkich grzejników elektrycznych, które skutecznie pozwalają dogrzać każdą przestrzeń. Promienniki są niewielkie, łatwe do przenoszenia oraz wygodne. Często stosuje się je jako ogrzewanie uzupełniające dla innych nie do końca wydajnych systemów.
Jak łączyć systemy grzewcze?
Fakt, że w całym domu mamy zamontowane na przykład ogrzewanie konwekcyjne, bynajmniej nie determinuje konieczności zamontowania go również w łazience. Podobnie jest z innymi instalacjami. Warto dokładnie sprawdzić, jakie rozwiązanie sprawdzi się w łazience najlepiej – gwarantując najwięcej ciepła przy najmniejszych nakładach energii.
Może się bowiem okazać, że najpraktyczniejszym pomysłem będzie połączenie ogrzewania wodnego podłogowego z niewielkim grzejnikiem lub uzupełnienie folii grzewczych działaniem promiennika, zamontowanego na ścianie. Szukajmy optymalnego rozwiązania, które po prostu zapewni nam najlepsze możliwe warunki do funkcjonowania w naszych domach.
***
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat różnych systemów grzewczych do łazienki? Odwiedź stronę Econovli.pl, pełną sprawdzonych pomysłów oraz profesjonalnych porad od ekspertów.
RELATED ARTICLES
Kontakt z redakcją
kontakt@beeseo.pl
Katowice, Porcelanowa 23
+48 510938313
Ostatnie wpisy
- Mikrocement na ścianie – nowoczesny sposób na odświeżenie wnętrza
- Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
- Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
- Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
- Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
- Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
- Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
- Chlor vs sól – jak czyścić i dezynfekować baseny ogrodowe?
- Sztuczna Trawa na Tarasie i Balkonie: Zielona Oaza Nowoczesności
- Łatwa Pielęgnacja Trawnika dla Nowoczesnych Ogrodów
- Ochrona przed szkodnikami w nieruchomościach wynajmowanych
- Buduj z głową – sekrety sklepu budowlanego online