Zjawisko fast fashion mocno ograniczyło zainteresowanie własnoręcznym szyciem swoich ubrań. Wciąż jednak osoby potrafiące szyć dla własnych celów i umiejące wykorzystać swoje umiejętności krawieckie, pielęgnują tę umiejętność, dostrzegając mnóstwo wymiernych korzyści. Z drugiej strony krawiectwo to usługa, która nie znika z rynku, a krawiectwo poprawkowe ma się doskonale.
Overlock, profesjonalny ścieg wykończeniowy
Termin overlock ma podwójne znaczenie. Z jednej strony to nazwa własna profesjonalnych maszyn do obszywania materiału, z drugiej to popularna nazwa szwu obrzucającego. Szew obrzucający to ścieg, który ma za zadanie zabezpieczyć krawędzie materiału, by nie strzępiły się/siepały/pruły w trakcie użytkowania.
Każda tkanina składa się z nici wątku i osnowy. Gdy materiał jest jeszcze tkany, obie nici są ze sobą idealnie splątane, tworząc gęstą strukturę materiału. W trakcie krojenia tkaniny, dostosowywania jej do pożądanych wymiarów, krojczyni przecina nożyczkami splątane nitki, na skutek czego splot staje się w tym miejscu słabszy.
Szew overlock zabezpiecza przycinane miejsca przed rozplątaniem, spaja je tak, by nie następowała dalsza degradacja. Zanim maszyny zwane Overlockiem stały się powszechnie dostępne, szew overlockowy stosowano głównie przy składaniu swetrów. Przy szyciu innych części odzieży, stosowano tzw. zygzak, funkcję którą posiadała każda maszyna do szycia. Dostęp do tego urządzenia zwanego Overlock sprawił, że szew overlockowy stosuje się przy szyciu każdej tkaniny, krawędzi każdego ubrania, każdej tkaniny użytkowej.
Szew overlockowy łatwo rozpoznać i zaobserwować. Każda część ubrania, każdy wyrób odzieżowy posiada szwy wykończone overlockiem, łańcuszkowym ściegiem obejmującym brzegi tkaniny.
Wyższość ściegu overlockowego nad zygzakiem
Zwykła maszyna do szycia nie posiada funkcji ściegu overlockowego. Dlatego każdy kto szyje amatorsko czy profesjonalnie, do stosowania tego rodzaju ściegu, potrzebuje odrębnej maszyny zwanej Overlockiem. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić profesjonalnego krawca, który nie posiadałby w swoim zakładzie tego rodzaju maszyny. Są one bowiem nieocenione do wykończenia wszelkich tkanin elastycznych, tkanin frotte, czy dresowych, tak modnych w ostatnim czasie. Szew overlock nie ogranicza elastyczności tkaniny, pozostaje ona w naturalny sposób plastyczna. Zwykły zygzak powoduje, że przy rozciąganiu tkaniny z zawartością nitki elastycznej miejsca szycia mogłyby pękać a ubranie pruć. Poza tym szew overlock jest niezwykle estetyczny.
RELATED ARTICLES
Kontakt z redakcją
kontakt@beeseo.pl
Katowice, Porcelanowa 23
+48 510938313
Ostatnie wpisy
- Małro Projekt – Twoje biuro projektowe
- Eleganckie wejścia, które przyciągają wzrok
- Blacha trapezowa T55 – Wytrzymałość i funkcjonalność na Twoim dachu
- Jaki narożnik wybrać?
- Profesjonalne ogrzewanie na najwyższym poziomie z Vaillant ecoTEC VC PRO
- Mikrocement na ścianie – nowoczesny sposób na odświeżenie wnętrza
- Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
- Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
- Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
- Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
- Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
- Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej