Zbieranie wody deszczowej to od lat znany sposób na ekologiczne i oszczędne podlewanie ogrodu. Woda deszczowa jest również zbierana do pojemników na pastwiskach, służąc jako poidło dla zwierząt pasących się na nim. Zobaczmy, czym się kierować wybierając pojemnik na wodę deszczową.
Czas instalacji pojemnika
Jeśli nasz ogród jest dopiero w trakcie zagospodarowywania i mamy jeszcze w planie wyrównywanie terenu wokół domu z pomocą koparki, to warto rozważyć montaż pojemnika wkopanego w ziemię. Najlepiej zainstalować go w miejscu, w którym odchodzą od domu rury spustowe z rynien, bo dzięki temu łatwo będzie złapać dużą ilość wody deszczowej.
Jeśli jednak działka jest już zagospodarowana, a my chcielibyśmy wykorzystać wodę deszczową do podlewania ogrodu, to lepiej wybrać pojemnik wolnostojący. Na rynku jest wiele pojemników o różnych pojemnościach, które różnią się między sobą również wyglądem. Począwszy od dużych 1000l pojemników tzw. mauserów, poprzez nieco mniejsze ok. 500l, aż do bardziej kompaktowych 260-360l.
Wygląd zewnętrzny
Pojemniki na wodę deszczową różnią się między sobą również wyglądem. Wspomniane wyżej mausery są raczej toporne w wyglądzie, ale jeśli mamy go u siebie jako pozostałość po budowie, to warto zastanowić się, czy jednak go nie wykorzystać do zbierania deszczówki. Natomiast w sytuacji, w której bardzo zależy nam na eleganckim wyglądzie przestrzeni wokół domu, to lepiej wybrać pojemniki dekoracyjne, w kształcie beczek. Można znaleźć zarówno modele przypominające wyglądem wazy greckie, jak i bardziej nowoczesne w kształcie. Każdy z nich występuje w kilku różnych kolorach, które można wybierać w zależności od potrzeb i estetyki okolic domu.
Wygoda stosowania
Ostatnim, ale wcale nie najmniej ważnym elementem wpływającym na wybór pojemnika na wodę, jest sposób korzystania z wody w nim zawartej. Najwygodniejszy oczywiście jest mały kranik, dzięki któremu do pojemnika można podłączyć wąż ogrodowy i wygodnie podlewać wszystkie rośliny w ogrodzie. Co prawda w przypadku mniejszych pojemników można próbować podlewać je przechylając je na bok, ale po pierwsze jest to wysoce niekomfortowe, a po drugie nie można łatwo równomiernie podlać trawnika. Natomiast zawór do pojemnika 1000l jest już absolutnie konieczny, bo jest to najlepszy sposób na to, by wykorzystać wodę, która się w nim znajduje.
RELATED ARTICLES
Kontakt z redakcją
kontakt@beeseo.pl
Katowice, Porcelanowa 23
+48 510938313
Ostatnie wpisy
- Mikrocement na ścianie – nowoczesny sposób na odświeżenie wnętrza
- Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
- Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
- Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
- Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
- Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
- Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
- Chlor vs sól – jak czyścić i dezynfekować baseny ogrodowe?
- Sztuczna Trawa na Tarasie i Balkonie: Zielona Oaza Nowoczesności
- Łatwa Pielęgnacja Trawnika dla Nowoczesnych Ogrodów
- Ochrona przed szkodnikami w nieruchomościach wynajmowanych
- Buduj z głową – sekrety sklepu budowlanego online