15 czerwca, 2024
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
garderoba

Nowoczesny dom powinien być tak zorganizowany, żeby każdy przedmiot miał swoje miejsce. To samo tyczy się garderoby. Szczególnie jeśli lata mijają, a w szafach pojawia się coraz więcej nowych ubrań. Idealnym rozwiązaniem mogą stać się systemy garderobiane tworzone na wymiar, a także szafy wnękowe na zamówienie. Zostaną one dopasowane do zawartości mieszkań, a także naszego stylu życia. Oto kilka sprytnych rozwiązań pomocnych w organizowaniu garderoby marzeń.

Zaprojektuj swoją garderobę na wymiar

Garderoba na wymiar nie może być przypadkowym pomieszczeniem. Będzie wykorzystana do maksimum tylko wtedy, kiedy dobrze zaplanujemy jej układ. Pierwszy krok powinien polegać na spisaniu rzeczy, które chcemy w niej przechowywać. Pamiętajmy jednak, że ogólniki, takie jak ubrania i buty nie wystarczą. Liczy się ilość odzieży – wtedy fachowcy o wiele szybciej oszacują dla nas wstępny projekt i pomogą w tworzeniu wizualizacji.

Ile miejsca mogą zajmować meble na wymiar w garderobie?

Nie ma sztywnych ram, w jakich zawiera się wielkość garderoby. Kluczowa jest objętość naszej szafy i wielkość mieszkania. Inaczej będzie można zaprojektować całe pomieszczenie, a jeszcze inaczej przestrzeń wydzieloną z sypialni.

Garderoby w stylu glamour świetnie wyglądają w otwartych pomieszczeniach, gdzie znajdzie się miejsce na leżankę i kamerdynera, czyli mebel przypominający manekin, ułatwiający dopasowanie do siebie wybieranego na kolejny dzień zestawu ubrań.

Jeśli zależy nam na intymności, warto zdecydować się na wydzieloną garderobę, ukrytą za przesuwanymi drzwiami. Odpowiednio dobrane będą świetnie współgrały z designem sypialni. Bez problemu można również łączyć ze sobą rozwiązania, jednak warto pamiętać, że będą potrzebowały jeszcze większej przestrzeni.

Na co należy zwracać uwagę, podczas planowania garderoby na wymiar?

Jedną z funkcji garderoby jest ochrona naszych ubrań. Usytuowanie pomieszczenia przy kuchni może wydawać się wygodnym rozwiązaniem, jednak zapachy będą wtedy przechodzić na ubrania. Podobnie z łazienką – tutaj największym wrogiem będzie wilgoć. Najlepszym miejscem dla garderoby jest nasza sypialnia lub pomieszczenie z nią sąsiadujące. Takie położenie docenią zwłaszcza osoby aktywne, które wykonują toaletę i ubierają się zaraz po przebudzeniu.

Nie zapomnijmy o odpowiedniej wentylacji, nawet w osobnym pomieszczeniu. Przydatne mogą być urządzenia umożliwiające pomiar wilgotności.

Organizacja szafy na wymiar – co włożyć do garderoby?

Wbrew pozorom gotowe meble na wymiar nie powinny być na ślepo wypełniane odzieżą. Zainwestowanie w różne systemy ułatwiające przechowywanie będzie strzałem w dziesiątkę. Wieszaki nadadzą się nie tylko do koszul i kurtek, można na nich wieszać także spodnie, spódnice i sukienki, a w przypadku mężczyzn marynarki i krawaty.

Ubrania segregujemy według sezonów. W tym celu wydzielamy osobne pudełka na wiosenno-letni i jesienno-zimowy. Pomoże to ułatwić wybór stylizacji, ponieważ nie będziemy przytłoczeni ilością ubrań.

Wszystko, co mniej używane układamy na najwyższych półkach, niskie osoby mogą zamówić specjalną drabinkę – taką jak w bibliotekach. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwi układanie.

Pudełko i szafa na wymiar – para idealnie dopasowana

Pudełka – plastikowe, materiałowe lub papierowe. Wszystkie nadadzą się do garderoby i znajdą w niej inne zastosowanie. Te bardziej sztywne i masywne świetnie sprawdzą się do przechowywania butów, a te bardziej elastyczne, do lekkich i materiałowych dodatków. W sklepach znajdziemy również wiele specjalnych wieszaków, które ułatwią segregację chust i szali.

Czym kierować się w wyborze materiału szaf na wymiar?

Układanie i szukanie odpowiedniego miejsca na ubrania wydaje się trudne, jednak dla wielu osób bardziej problematyczny jest wybór materiału, z jakiego będą wykonane same meble. Sugerowanie się otoczeniem i meblami w najbliższym pomieszczeniu jest dobrą praktyką. Nie zapominajmy również, że to my powinniśmy czuć się dobrze we własnej garderobie, a z materiałem może iść w parze wytrzymałość. Meble na wymiar wykonane z drewna przeżyją więcej, niż te z przysłowiowej sklejki.

meble logoPrzygotowanie artykułu:
Artykuł został opracowany przy współpracy z Meble Mistrz – producentem specjalizującym się w meblach na wymiar
Instalator

RELATED ARTICLES