Sufit podwieszany to doskonały wybór na szybką i ciekawą zmianę aranżacji wnętrza. Dzięki gotowym systemom i odrobinie chęci z łatwością możemy wykonać samodzielnie zabudowę składającą się z płyt kartonowo gipsowych i metalowego stelażu.
Sufit podwieszany wykonany z płyt gipsowo kartonowych ma za zadanie spełniać dwie podstawowe funkcje, którymi są odpowiednio możliwość aranżacji wnętrza oraz możliwość zamaskowania wszelkiego rodzaju instalacji, które biegną tuż pod sufitem. Wykonując zabudowę sufitu z płyt kartonowo gipsowych, możemy niemal dowolnie formować kształty oraz montować różnego rodzaju akcesoria co sprawia, że sufit podwieszany stał się bardzo chętnie wybieranym rodzajem zabudowy w wielu mieszkaniach i domach.
Jeśli chcesz samodzielnie wykonać sufit podwieszany, to wszystkie niezbędne elementy znajdziesz w praktycznie każdej lokalnej hurtowni budowlanej. Bardzo często w takim miejscu otrzymasz już gotowy system sufitu podwieszanego, który ma w składzie wszystkie niezbędne elementy, pozwalające wykonać trwałą konstrukcję. Jednym z popularniejszych systemów sufitu podwieszanego jest system firmy Knauf.
Sufit podwieszany
Pierwszym krokiem przy montażu sufitu jest wyznaczenie poziomu, na jakim ma się on znajdować. W tym celu najlepiej jest sięgnąć po poziomnicę laserową, która wyznaczy nam poziom na wszystkich ścianach za pomocą linii lasera. Nowy poziom możemy oczywiście wyznaczyć, odmierzając określoną odległość od obecnego sufitu, ale tu nie mamy pewności, że jest on w poziomie. Przy wyznaczaniu nowego poziomu musimy pamiętać również o elementach, które będą znajdowały się bezpośrednio nad nim. Do takich elementów zalicza się oświetlenie, nawiewy i wszelkiego rodzaju instalacja.
Profile ścienne UW – cięcie i montaż
Po wyznaczeniu nowego poziomu sufitu możemy przejść do drugiego kroku, jakim jest docięcie oraz montaż profili UW. Samo cięcie profili ściennych możemy wykonać przy użyciu nożyc do blachy, szlifierki kątowej, wyrzynarki lub piły szablastej. Po przygotowaniu odpowiedniej ilości profili możemy przejść do montażu ich wzdłuż wcześniej wyznaczonej linii. Do tego celu możemy wykorzystać wkręty uniwersalne oraz taśmę akustyczną, która pozwoli nam ograniczyć możliwość przenoszenia drgań ze ścian.
Mając zamontowane profile obwodowe, możemy przejść do montażu profili poprzecznych, które utworzą nam przęsła na wcześniej przygotowanej ramie. Odległość przęseł nie powinna być większa niż 50 centymetrów, ponieważ zapewni nam to odpowiednią sztywność i wytrzymałość samej konstrukcji na obciążenia.
Płyta gipsowo kartonowa
Montaż płyty gipsowo kartonowej powinien uwzględniać również wykonanie połączenia ślizgowego, które zapobiega możliwości pojawienia się pęknięcia w miejscu łączenia się sufitu podwieszanego ze ścianą. Przy montażu płyt gipsowo kartonowych powinniśmy pamiętać, by wkręty mocujące były nie rzadziej niż 17 centymetrów, a same łączenia boków płyt względem siebie nie tworzyły “połączeń krzyżowych”. Bardzo często w instrukcjach montażu sufitu z płyt gipsowo kartonowych jest informacja, by układać je na tzw. mijankę czyli przesunięciem styku narożników względem siebie o odległość minimum 40-50 centymetrów.
Sufit podwieszany – spoinowanie
Po zamontowaniu płyty do wcześniej wykonanych stelaży, możemy przejść do ostatniego kroku, jakim jest spoinowanie. W tym celu możemy wykorzystać gotową masę do spoinowania i taśmę zbrojącą, która pozwoli wzmocnić samo miejsce łączenia.
Więcej informacji dotyczących sufitu podwieszanego oraz materiałów niezbędnych do jego wykonania znajdziesz na stronie hurtowni budowlanej Nowa-System. W tym miejscu są również różnego rodzaju porady budowlane jak wykonać wiele prac remontowo budowlanych we własnym zakresie.
RELATED ARTICLES
Kontakt z redakcją
kontakt@beeseo.pl
Katowice, Porcelanowa 23
+48 510938313
Ostatnie wpisy
- Mikrocement na ścianie – nowoczesny sposób na odświeżenie wnętrza
- Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
- Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
- Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
- Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
- Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
- Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
- Chlor vs sól – jak czyścić i dezynfekować baseny ogrodowe?
- Sztuczna Trawa na Tarasie i Balkonie: Zielona Oaza Nowoczesności
- Łatwa Pielęgnacja Trawnika dla Nowoczesnych Ogrodów
- Ochrona przed szkodnikami w nieruchomościach wynajmowanych
- Buduj z głową – sekrety sklepu budowlanego online