14 września, 2024
  • 1:12 am Lampy stołowe produkowane w technologii druku 3D
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
płytki gipsowe

Bezpiecznie, praktycznie i efektownie. Jak osiągnąć taki efekt? Bez względu na styl, który wybierzemy, wnętrze może stać się zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne dzięki oryginalnemu wykończeniu ścian. Płytki gipsowe to rozwiązanie dla fanów eklektyzmu, klasyki, ale i nowoczesności. Duży wybór kolorów, faktur oraz wielkości pozwala dopasować je do danej aranżacji. Dzięki takiemu akcentowi pomieszczenie nabiera wyrazu, niebanalnego charakteru i robi wrażenie. Na czym polega fenomen tego rozwiązania?

Płytki gipsowe, czyli jakie?

Doskonale imituje cegłę, ale jest lżejszy i łatwiejszy w montażu. O jakim materiale mowa? O gipsie! Oprócz swoich niekwestionowanych walorów estetycznych, nie można nie wspomnieć o jego wytrzymałości i odporności na uszkodzenia. Dlatego płytki gipsowe stosuje się z powodzeniem również w kuchni. Warto też docenić to naturalne tworzywo za paroprzepuszczalność oraz wpływ na komfort oddychania. Dzięki swojej porowatej strukturze potrafi regulować poziom suchości i wilgoci powietrza w pomieszczeniu. Kolejną zaletą gipsu jest fakt, że izoluje wnętrze od niskiej temperatury oraz nachalnych dźwięków. Za wybraniem tego materiału przemawia także atrakcyjna cena w stosunku do wysokiej jakości. Przymocowanie takich płytek nie jest zbyt skomplikowane. Oczywiście przed przystąpieniem do pracy powinniśmy zapoznać się z instrukcją producenta. Powodzenie tego przedsięwzięcia zależy w dużej mierze od precyzji wykonania oraz wyboru właściwego kleju montażowego.

Różne płytki w różnych stylach

Motyw cegły nie jest nowym rozwiązaniem. Materiał ten znamy od wieków, a przykładów wykorzystania go w architekturze nie brakuje. Jego potencjał estetyczny niezmiennie dostrzega się w dziedzinie aranżacji wnętrz. Takie rozwiązania kojarzymy głównie ze stylem industrialnym, w którym dużą rolę odgrywają surowe materiały. Podobna zasada panuje podczas urządzenia rustykalnego wnętrza. W takich mieszkaniach płytki imitujące kamień często umieszcza się w kuchniach – pomiędzy blatem a półkami. To doskonałe uzupełnienie do drewnianych mebli stylizowanych na stare. Gipsowe płytki wkomponują się w niemalże każde pomieszczenie, także skandynawskie czy klasyczne. Sukces dobrej aranżacji cegły tkwi przede wszystkim w zachowaniu umiaru. Choć panuje przekonanie, że kamień optycznie zmniejsza pomieszczenie, możemy uzyskać wręcz odwrotny efekt – np. za pomocą białych płytek.

płytki gipsowe

Światło i cegła – magiczne połączenie

Zdecydowanie jedną z największych zalet płytek cegłopodobnych jest ich faktura. Trójwymiarowość sprawia, że ściana prezentuje się widowiskowo i przykuwa uwagę. Płytki świetnie imitują prawdziwą cegłę, a różnicę pomiędzy nimi zauważą jedynie wybitni znawcy. Efekt 3D jeszcze bardziej podkreśla odpowiednie oświetlenie. W zależności od wybranej stylistyki możemy dopasować żyrandole i kinkiety. W stylu loftowym królują lampy o charakterze przemysłowym zaprojektowane na wzór tych, które wiszą w fabrykach. W połączeniu z płytkami naśladującymi czerwoną cegłę tworzą prawdziwy klimat industrialny. Z kolei w klasycznych aranżacjach często sięgamy po kinkiety o harmonijnym designie, łączącym eleganckie metale i szkło. Jeśli chodzi o cegłę, zazwyczaj wybór pada na płytki gipsowe w jasnych odcieniach, np. bieli. Dzięki właściwym lampom i nietypowej ścianie uzyskujemy urokliwą grę cieni i świateł.

Zwykły-niezwykły dodatek

Kto powiedział, że decydując się na płytki gipsowe, musimy nimi pokryć całą ścianę? Oczywiście takie aranżacje w niektórych wnętrzach prezentują się świetnie, ale to nie jedyna opcja. Z reguły dekoratorzy odradzają zastosowanie tego rozwiązania na wszystkich ścianach w pomieszczeniu – może to przytłoczyć i zdominować pozostałe elementy wystroju. Za to dobrym, oryginalnym pomysłem jest pokrycie płytkami jedynie fragmentów. To także stylowy sposób na wyeksponowanie charakterystycznych cech danej przestrzeni, jak na przykład kolumny. Cegła jako wykończenie kominka – brzmi znajomo, prawda? Ten wyjątkowy element wystroju potrafi stworzyć przytulną atmosferę w pomieszczeniu, ale najpierw należy odpowiednio wkomponować go w całość. Właśnie w tym zadaniu doskonale sprawdzą się płytki cegłopodobne, m.in. dlatego, że są niepalne. Bezpieczeństwo domowników zawsze powinno być przecież na pierwszym miejscu.

Płytki gipsowe jako sposób na wydzielenie stref

Powyżej omówiliśmy niekwestionowane zalety kamienia jako niebanalnej ozdoby domu czy mieszkania. Dzięki naszej wyobraźni i pomysłowości możemy połączyć dekorację z funkcjonalnością na wiele innych sposobów. Płytki gipsowe posłużą też do wydzielenia poszczególnych stref w mieszkaniu z otwartą przestrzenią. Projekty, w których maksymalnie rezygnuje się ze ścianek działowych, mają wiele zalet – zyskujemy dzięki temu więcej miejsca oraz światła. Jednak często zależy nam, by stylowo i subtelnie wyróżnić te części. Możemy wykorzystać do tego inne rodzaje podłóg albo właśnie płytki cegłopodobne na ścianie. Dzięki tak utworzonej granicy wydzielimy strefy bez utraty przestronności.

Instalator

RELATED ARTICLES