15 czerwca, 2024
  • 12:40 am Innowacyjność w architekturze: projekt domu w kształcie litery L
  • 3:38 am Jak lamele drewniane ścienne odmieniają wnętrza — inspiracje i porady
  • 2:42 pm Doskonałość komfortu: analiza pościeli 90×200 cm
  • 11:34 pm Ewolucja salonów meblowych w Polsce: Warszawa i Poznań na czele zmian
  • 10:47 pm Audyt energetyczny: klucz do efektywności domowej
ocieplenie domu

Wielu inwestorów decyduje się na ocieplenie styropianem ze względu na to, że jest to rozwiązanie ekonomiczne, pozwalające zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Do wyboru jest wiele rodzajów styropianu, podobnie jak klejów do ich przyklejania.

Istotne będzie to, aby nie było problemu z nakładaniem materiału, nic nie może się odklejać ani przesuwać. Klej do styropianu musi być przeznaczony do spajania, więc trzeba dokładnie zapoznać się z opisem widniejącym na opakowaniu. Składają się na niego następujące składniki: proszek redyspergowalny, włókna celulozowe i metyloceluloza.

Jak wybrać odpowiedni klej do styropianu?

Przy zakupie kleju do styropianu należy mieć na uwadze jego właściwości, które zależą od parametrów technicznych surowca. Dobry klej będzie odporny na działanie wody i wilgoci, skrajnie temperatury. Musi być on również paroprzepuszczalny, elastyczny, wytrzymały. Niezwykle istotna jest dobra przyczepność do podłoża. Zaleca się wybierać produkty o wysokiej zawartości polimerów organicznych. Przekłada się to na większą trwałość spoin. Zbyt mała zawartość polimerów sprawia, że produkt nie nadaje się do spajania płyt styropianowych z podłożem. W przypadku kleju do styropianu grafitowego trzeba sięgnąć po najmocniejszy klej. Produkty przeznaczone do zwykłego styropianu nie sprawdzą się, są one zbyt słabe. Godny polecenia będzie klej montażowy uniwersalny i do zatapiania siatki. Kleje uniwersalne pozwalają na stworzenie mocnej spoiny, są do styropianu i siatki, jest to wobec tego rozwiązanie 2w1. Nie trzeba martwić się tym, że klej nie będzie w stanie utrzymać przyklejonej płyty styropianowej i powstaną odkształcenia.

W przypadku klejów do styropianu na drewno trzeba zastosować specjalnie przeznaczone do tego produkty, w przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia elementów wykonanych z tego naturalnego surowca. Źle dobrany klej sprawi, że płyty styropianowe będą się odklejać od podłoża. Zawsze należy sprawdzić na opakowaniu, czy klej może mieć kontakt z drewnianą powierzchnią i dobrze się do niej przyczepi. Jeśli chce się przykleić styropian na sufit, to można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Sprawdzi się praktycznie każdy klej do styropianu. Dostępne są nawet specjalne kleje do przyklejania dekoracji styropianowych. Jeśli ktoś ceni sobie wygodę, to może zrezygnować z klasycznej zaprawy klejowej i postawić na piankę montażową. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu, sprawdza się idealnie w przypadku mocowania styropianu do różnych materiałów budowlanych. Zaprawa piankowa ułatwia przeprowadzenie prac montażowych, nie trzeba niczego przygotowywać, bo jest ona od razu gotowa do użycia. Dobry klej do styropianu schnie stosunkowo szybko. Po nałożeniu warstwy do styropianu powinien być suchy już po 48 godzinach. Oczywiście na czas schnięcia wpływa wiele czynników, więc może potrwać to nieco dłużej.

Instalator

RELATED ARTICLES